یک مسئول اقتصادی:‌قوانین بازرگانی شهرهای مرزی شامل شهرستان مُهر هم شود

سید جواد صمدانی در این باره معتقد است: موقعیت شهرستان مُهر که در فاصله کمی تا 30 کیلومتر از سواحل خلیج فارس واقع است اقتضا می کند قوانین حاکم بر شهرهای مرزی نظیر استفاده ساکنان از حق ته لنجی(کالای همراه ملوان) و یا بازارچه مرزی بر این شهرستان نیز حاکم باشد.
در این نوع قوانین تا حد معینی کالاهایی به شهرها وارد می شود و آورندگان کالاها از عوارض گمرکی و دیگر محدودیت های معمول و اتلاق قاچاق به کالاهای وارداتی معاف هستند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت که در جلسه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان مُهر سخن می گفت از آنچه رفتار دوگانه برخی مسئولان مبارزه با قاچاق در شهرهای مرزی نامید گلایه کرد.
وی همچنین دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: ‌دوگانگی رفتار، رقابت را از واحدهای صنفی ما گرفته و با توجه به افزایش قیمت تمام شده امکان فعالیت و رشد را از این واحدها سلب کرده است.
صمدانی افزود: درست است قاچاق کالا در تضاد با اقتصاد مقاومتی است و لطمات زیادی را به تولید وارد می کند ولی ‌پدیده مبارزه با قاچاق کالا نباید صرفاً مختص شهرستان مُهر باشد و انتظار هم داشته باشیم با این روند صنوف ما بتوانند با صنوف غول پیکر شهرستان های همجوار رقابت کنند.
وی دراین باره گفت: در حالی که شهرستان مُهر براساس تعاریف واضح قانون، مرزی محسوب می شود و در عمق صفر تا سی کیلومتر از سواحل خلیج فارس واقع است، باید قوانین حاکم بر شهرهای مرزی هم بر آن حاکم باشد.
صمدانی ادامه داد: رفتار نیروهای مبارزه کننده با قاچاق در شهرهای همجوار با شهرستان مُهر متفاوت است و در این صورت باید شاهد ورشکستگی و تعطیلی واحدهای صنفی در شهرستان مُهر باشیم.
صمدانی همچنین گفت:‌برای حمایت از واحدهای صنفی شهرستان مهر از همه دستگاه‌های دولتی و واحدهای تولیدی می خواهیم خدمات و کالاهای خود را از جمع همین واحدها تامین کنند و اولویت خرید را به واحدهای صنفی شهرستان مهر اختصاص دهند و هماهنگی لازم را با اداره صنعت و معدن و تجارت و اتاق اصناف داشته باشند.
شهرستان مهر در 332 کیلومتری جنوب شیراز است.
1876/ 2027
خبرنگار: احمد بهار ** تنظیم :‌غلامرضا مالک زاده

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *