• دسته‌بندی نشده
  • 0

گفتگوی عیدانه با پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های داخل سالن ترکمنستان

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، بدون شک یکی از چهره های خاص شطرنج ایران کسی نیست جز سارا سادات خادم الشریعه پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های داخل سالن ترکمنستان. او یکی از بهترین شطرنج‌بازان زن تاریخ شطرنج ایران به حساب می‌آید.

برهمین اساس فرصتی دست داد تا در آخرین روزهای سال گفت و گوی مفصل و جالبی با او پیرامون سال 96 داشته باشیم.

* سال 96 برای شما چگونه گذشت؟

سال چندان موفقیت آمیزی را پشت سر نگذاشتم و آن انتظاری که از خودم داشتم را نتوانستم بر آورده کنم. بهترین خاطره ام در سال 96 پرچم داری در بازی های کشورهای اسلامی از شیرین ترین خاطراتم محسوب می شود، زیرا این مسابقات هر چهار سال یک بار برگزار می شود و با توجه به اینکه ورزشکاران سایر رشته های ورزشی هم در آن رویداد حضور داشتند تجربه جدیدی برایم بود و بعید می دانم که چنین افتخاری باز هم نصیبم شود که بتوانم پرچم داری کشورم را در یک مسابقه بزرگ بر عهده بگیرم.

* بدترین خاطره ات در سال 96؟

می توانم بگویم مسابقات جهانی ایتالیا تجربه تلخی برایم محسوب شد و آنچنان که باید نتوانستم در این رقابت های بزرگ برای کشورم نتیجه خوبی را بدست بیاورم زیرا در دوره پیش این مسابقات توانسته بودم به مدال با ارزش نقره برسم و در این دوره انتظارم بر این بود تا با تجربه ای که کسب کرده بودم رنگ مدالم را از نقره به طلا تغییر دهم که متاسفانه این اتفاق به وقوع نپیوست.البته حسرت من به خاطر این است که ‌سال آخری بود که می‌توانستم در رده سنی جوانان شرکت کنم از طرفی تدارکات خوبی نداشتم و همین دلیل اصلی نتایجی بود که گرفتم.البته حواشی مربوط به مسابقات جهانی هم در کنار نتایج ضعیف خیلی مرا آزار داد و توقع نداشتم تا چنین حاشیه ای را برای من درست کنند. متاسفانه همه کارها را خودم کردم و حتی بلیت اعزام به ایتالیا را با هزینه شخصی گرفتم. خودم مربی گرفتم و فدراسیون هم گفت که بودجه‌ای ندارد. در عین حال من تنها کسی نیستم که همراه با همسرم در محل مسابقات حاضر می شدم. خیلی از بازیکنان بزرگ جهان مانند مگنوس کارلسن هم‌ چنین کاری را می‌کنند و این یک اتفاق کاملا طبیعی است. در ضمن پیش از این هم سابقه داشته که برخی ورزشکاران ایرانی با خانواده شان در مسابقات برون مرزی شرکت کنند بدون اینکه برایشان اتفاقی رخ دهد. زمانی که در رقابت های شطرنج جهانی تهران حذف شدم شاید تا مدت ها نمی توانستم در هیچ مسابقه ای شرکت کنم و فکر می کنم تنها دلیل نتیجه نگرفتنم در ان مسابقات حواشی بوجود آمده در رقابت های جایزه بزرگ بود.در هر صورت سعی ام بر این است تا زیاد به حواشی اهمیتی ندهم با آرامش کارم را پیش ببرم.

گفتگوی عیدانه با پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های داخل سالن ترکمنستان

* از انتخاب شطرنج راضی هستی؟

بله از انتخاب این رشته بسیار راضی ام، البته با وجودی که شطرنج سختی های خاص خودش را دارد اما خدا را شکر از انتخابم بسیار خوشنودم.در صورتی که شطرنج باز نمی شدم به سراغ رشته ای می رفتم که بتوانم در آن موفق شوم.

* چه برنامه ای در سال 97 داری؟

یکی از برنامه اصلی ام حضوری موفق در المپیاد جهانی شطرنج در کشور گرجستان است که هر 2 سال یک بار برگزار می شود، همچنین قرار است این مسابقات به صورت تیمی انجام شود و تنها عملکرد من در این رقابت ها تاثیر گذار نیست و باید کل تیم تلاش کنند تا بتوانیم نتیجه ای خوب را کسب کنیم.حضور در رقابت های آزاد هم از دیگر اولویت هایم در سال جدید است تا بتوانم از این طریق رنکینگم را در شطرنج افزایش دهم.

* از اینکه در میان تمام شطرنج بازان ایرانی بالاترین رنکینگ جهانی را دارا هستی چه حسی بهت دست میده؟

واقعا حس خیلی خوب و فوق العاده ای از این موضوع دارم که در میان تمام بانوان ایرانی بالاترین رنک را در جهان دارا هستم اما امیدوارم سایر شطرنج بازان کشورمان هم به این درجه از استاد بزرگی قائل شوند تا شطرنج کشورمان پیشرفت کند.در میان آقایان رقابت بسیار ورزشکاران نزدیک است و همین مسئله سبب شده تا در مسابقات مختلف نتایج خوبی را کسب کنند اما متاسفانه این رقابت در میان بانوان وجود ندارد و انتظار دارم ورزشکاران جوان وارد این عرصه شوند تا هر چه زودتر شاهد پیشرفت روز افزون این رشته در ایران باشیم.

* اولین عیدی را در سال جدید به چه کسی می دهی؟

من همواره جزء کوچک ترهای فامیل محسوب می شدم و تاکنون پیش نیامده به کسی عیدی بدهم اما امیدوارم امسال را در کنار خانواده سپری کنم.متاسفانه به خاطر مسابقات زیاد وقت نمی کنم سال نو را با اقوامم بگذرانم و فکر کنم بهترین عیدی این باشد که کل تعطیلات را کنار خانواده ام باشم.

* اولین عیدی که گرفتی؟

اولین عیدی ام را از مادر و پدرم دریافت کردم.

* بهترین خاطرات شما از عید نوروز چیه؟

سال گذشته بهترین عید کل دوران زندگی ام بود،چون برای نخستین بار بود که در کنار همسرم به تعطیلات نوروز رفتیم. با وجودی که در تعطیلات نوروز توانسته ام در مسابقات مختلف مدال های خوبی را به ویترین افتخاراتم اضافه کنم اما با این حال دوست داشتم به جای آن عناوین در کنار خانواده ام باشم،زیرا آرامش در کنار پدر و مادرم برایم از هر چیز دیگری با ارزش تر است.

* تلخ ترین عید عمرت؟

در سال 93 با فوت یکی از بستگانم ضربه روحی شدیدی به من وارد شد و فکر می کنم آن سال بدترین عید کل دوران زندگی ام بود.از شانس بد هم من در این ایام برای برگزاری مسابقات باید راهی خارج از کشور می شدم و در آن شرایط سخت مجبور شدم خانواده ام را تنها بگذارم.

* راست است می گویند شما پولدار هستی؟

خرجی که برای حضور در شطرنج کرده ام بیشتر از درآمدی بوده که عایدم شده است.من هر جایزه‌ای از مسابقات مختلف می‌گیرم را خرج اعزام‌ها می‌کنم.البته امکان دارد نسبت به سایر رشته های ورزشی جوایزی که در مسابقات انفرادی نصیبم شده بسیار خوب باشد.با وجودی که مشکل مالی ندارم اما نمی توانم بگویم هزینه هایم کفاف زندگی ام را می دهد.

گفتگوی عیدانه با پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های داخل سالن ترکمنستان

* حمایت مسئولان متولی ورزش از شما به عنوان یک ورزشکار ملی پوش چگونه است؟

تا جایی که توانسته اند از من حمایت کرده اند البته در این گونه موارد دست فدراسیون و وزارت ورزش به خاطر مشکلات مالی بسته است.تنها منبع در امد ما ورزشکاران در شطرنج حضور در مسابقات لیگ باشگاهی است و حتی قرارداد من در لیگ شطرنج هم ٢‌سال است که پرداخت نشده و باید به جای شطرنج، به دغدغه‌های زندگی‌ام فکر کنم.

* تا حالا شده تصمیم بگیرید از حضور در شطرنج منصرف شوی به رشته دیگری متمایل شوی؟

همیشه به خودم می‌گفتم، الان هزینه می‌کنم اما وقتی بالاتر بروم، حمایت بیشتری از من صورت می‌گیرد.همواره بعد از اینکه در رقابت های بین المللی برای کشورم مقامی را کسب می کنم خیلی دوست دارم مسئولان بابت زحمتی که برای این عنوان کشیده ام از من تشکر کنند اما تاکنون این موضوع رخ نداده و همین باعث شده در برخی اوقات برای مدت کوتاهی تصمیم بگیرم برای همیشه با شطرنج خداحافظی کنم.در هر صورت از حضور در شطرنج راضی ام.

* از یک تا بیست به خودت چه نمره ای در شطرنج می دهی؟

با توجه به اینکه نتوانستم در رقابت های شطرنج جهانی ایتالیا که جزء رویدادهای بزرگ شطرنج دنیا محسوب می شوم نتیجه قابل قبولی کسب کنم به خودم نمره 12 می دهم.امیدوارم از این نمره درست عبرت بگیرم در سال 97 با انگیزه بیشتری برای کشورم در المپیاد جهانی تفلیس سطح توقعات جامعه شطرنج و مردم کشورم را بر آورده کنم.

 * قشنگ ترین سنت عید نوروز؟

معتقدم عید نوروز حال و هوای خاصی برای مردم ایران زمین دارد و از اینکه شروع سال جدید با فصل بهار متقارن شده حس دلپذیری است.این در صورتی است که شروع سال میلادی با فصل زمستان همراه است.

* شما هفت سین می چینی؟

در هفت سین علاقه خاصی به چیدن سفره دارم.

* نظرت درباره تقدس عدد هفت در سفره هفت سین چیست؟

عدد هفت نه تنها در میان ایرانیان باستان مقدس بوده بلکه در میان ساکنان امروز از قداست خاصی برخوردار است. تقدس عدد هفت در ایران باستان از آیین مهر یا میترا می آید و از آن جهت است که این عدد را “امرداد” به معنای جاودانگی و بی مرگی می نامیدند.برخی می گویند هفت سین ،نمادی از هفت دانه گیاهی است که در زمان ایرانیان باستان با آن سبزه نوروز را تهیه می کردند و عبارت بودند از: جو، ماش، عدس، ارزن، لوبیا، نخود و گندم.به صورتی که پیشینیان ما، ۱۰ روز قبل از نوروز از این هفت دانه سبزه می پروراندند و بر سر در خانه های شان می نهادند. هر کدام از این دانه ها که سبز تر و پربارتر می شد، آن را نشان پرمحصولی آن دانه می دانستند و از این جهت این عدد را نشانی از فال نیک و خوش یمنی تلقی می کردند.

* فضای مجازی؟

تا جایی که بتوانم پاسخ هوادارانم را می دهم البته شاید برخی اوقات فرصت نباشد که بتوانم جواب تک تک سوال های آنان را بدهم و اگر سوالی باشد با تأنی و متانت خاصی به سوالات پاسخ خواهم داد.

* تفریح؟

به شدت عاشق عکاسی ام و خیلی دوست داشتم به صورت حرفه ای این رشته را دنبال کنم،اما متاسفانه آن قدر در برنامه ریزی ضعیف عمل کرده ام که نتوانسته ام به علایقی که مدنظرم بوده است دست یابم ولی به دنبال این هستم تا در سال 97 به هدف هایی که تمایل دارم دست یابم.

گفتگوی عیدانه با پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های داخل سالن ترکمنستان

* عید کجا می روی؟

در میان تمام شهرهای ایران علاقه خاصی به شیراز و اصفهان دارم اما با این حال ترجیح می دهم تعطیلات نوروز را در تهران سپری کنم چون در این ایام سایر شهرهای ایران بسیار شلوغ است و همچنین خلوتی و هوای پاک تمز موجب می شود تا از بودن در تهران لذت ببرم.

* نظرت درباره ماهی سفره سین چیست؟

با توجه به اینکه در اسفند متولد شده ام بسیار خوشحالم. البته از اینکه در سفره هفت سین از ماهی داخل تنگ استفاده می کنند بسیار آزرده خاطر می شوم زیرا این مسئله سبب می شود تا از عمر مفید ماهی کاسته شود و امیدوارم به جای ماهی از نمادش استفاده کنیم تا زیبایی سفره هفت سین 2 چندان شود.

* اگر در خیابان سمتت بیایند عصبانی می شوی؟

بله تاکنون خیلی برایم پیش آمده اما فکر می کنم بیشتر مردم جامعه با اسم من آشنا شوند تا چهره. در ضمن از اینکه مردم از من درخواست کنند تا با آنها عکس سلفی بیاندازم ناراحت نمی شوم و بر عکس با فراغ بال از پیشنهاد آنها استقبال می کنم.تازه خیلی از کمک کردن به دیگران خوشحال می شوم و احساس خوبی به من دست می دهد از اینکه بتوانم در راه خیر قدم بردارم.

* به کدام سبک موسیقی علاقه مندی؟

من به تمام سبک های موسیقی به جز متال یا رپ علاقه مندم.

در دوران کودکی بیشتر به چه چیزی علاقه داشتید؟

در دوران کودکی بیشتر به انیمیشن علاقه داشتم و در کنار آن موسیقی هم دنبال می کردم.برعکس برخی کودکان از عروسک متنفر بودم و ترجیحم این بود تا به جای این کار اوقات فراغتم را با دیدن فیلم پر کنم.

* به کتاب علاقه داری؟

کتابخوانی از جمله صفاتی است که بسیاری از ما علاقه داریم واجد آن باشیم، اما اکثر ما وقت و حوصله کافی را به خواندن کتاب اختصاص نمی دهیم.در صورتی که فرصت کنم حتما کتاب های تاریخی،فسلفی،علمی را مطالعه خواهم کرد تا بیشتر از کارهای شایان توجهی که گذشتگان برای دنیا انجام داده اند آگاه شوم،همچنین موجب باز تر شدن فکر اشخاص در هنگام گرفتاری هم می شود و به مردم توصیه می کنم که در روز چند ساعتی را به مطالعه کتاب بپردازند.من بیشتر عاشق شخصیت هایی چون کوروش ،داریوش،ناپلئون،ڗولیوس سزار،امیرکبیر،سیاوش،کاوه آهنگر،آریوبرزن و انوشیروان هستم که مطمئنا تاریخ آنها را برای کارهایی که انجام داده اند به هیچ وجه از یاد نخواهد برد.

* به کدام خواننده و بازیگر علاقه داری؟

بازی خانم ها لیلا حاتمی و ترانه علیدوستی را خیلی می پسندم.از میان آقایان هم شهاب حسینی را دوست دارم.ناتالی کورتمن و لئوناردو دی کاپریو از بازیگران مورد علاقه من در سینما هالیوود به حساب می آیند.

* شما پرسپولیسی هستی؟

من از بچگی به تیم پرسپولیس علاقه داشتم و حتی در برهه ای از زمان که این تیم در لیگ برتر شطرنج حضور داشت در این باشگاه فعالیت می کردم.همچنین شخصیت برانکو برای من دوست داشتنی است و خیلی خوشحالم که او توانسته روحیه جنگندگی را در میان بازیکنان بوجود بیاورد و امیدوارم این تیم در این فصل لیگ قهرمانان آسیا ناکامی سال گذشته را جبران کند وبه نتیجه ای خوب دست یابد.

* دروغ سیزده بگوئید؟

من انسان دروغگویی نیستم و دروغ گفتم را هم دوست ندارم. شما وقتی یک دروغ می‌گویید مجبور می‌شوید هزاران دروغ دیگر هم پشت سر آن بگویید.

* درباره شخصیت مسی چه کلمه ای می توانی توصیف کنی؟

با توجه به مسائلی که از او شنیده ام او بازیکن باشخصیتی است و همچنین جزء یکی از نوابغ دنیا به حساب می آید.با این حال تیم مورد علاقه من بایرن مونیخ است.از میان بازیکنان باواریایی فیلیپ لام بازیکن مورد علاقه ام بود اما متاسفانه با وجودی که می توانست چند سال دیگر بازی کند خیلی زود از میادین خداحافظی کرد.سبک بازی مانوئل نویر هم می پسندم.

* 97 سال سگ است و بسیاری از مردم در فضای مجازی اعلام می کنند امیدوارند این حیوان پاچه زندگی آنها را گاز نگیرد. چه نظری درمورد این موضوع دارید؟

همان طور که گفته می شود سگ حیوان نجیبی است و امیدوارم امسال سال خوبی برای تمام هموطنان عزیزم در سراسر کشور باشد.

* پیام نوروزیت برای هموطنان چیست؟

امیدوارم سال توام با سلامتی،بهروزی و خشنودی در انتظار تمام مردم باشد، زیرا در این دنیا هیچ چیزی مهم تر از سلامتی نیست.انشاالله کلیه ورزشکاران هم در مسابقاتی که شرکت می کنند دست پر به کشور بازگردند.امسال سال مهمی برای ورزش ما به حساب می آید چرا که باید هم در بازی های آسیایی جاکارتا شرکت کنیم و هم جام جهانی که امیدوارم خدا کمکان کند تا در این 2 رویداد به نتایج خوبی برسیم.

* نظرت درمورد شخصیت کارلوس کی روش چیست؟

باید گفت کی روش از زمانی که سرمربی تیم ملی شده نتایج خوبی را برای فوتبال کشورمان به ارمغان آورده و تازه ما را از رتبه چهارم آسیا به رنگ اول آسیا آورده است.البته او شخصیت جالب توجهی دارد و امیدوارم همین روند رو به رشد را در جام جهانی هم ادامه دهند.

* چقدر موفقیت هایت را مدیون پدرت هستی؟

من نزدیک به 90 درصد موفقیت هایم را در عرصه ورزش مدیون خانواده ام هستم.در زمانی که ورزش را شروع کردم زیر نظر مادرم تمرین می کردم و حتی در خیلی از مسابقات هم کنار من به عنوان مربی ام حضور داشت با وجودی که حضورش مانند پدرم زیاد دیده نشده اما با این حال همواره موفقیتم را در شطرنج مدیون پدر و مادرم می دانم.

* اگر رئیس جمهور را ببینی از او چه خواسته ای داری؟

از او خواهش می کنم تا کاری کند تا جوانان مملکت مان سر زنده تر به ورزش و درس کردن ادامه دهند.از ورزشکاران بیشتر حمایت کند تا بتوانیم با امکاناتی که در اختیارمان گذاشته می شود نه تنها برای کشورمان در بازی های جهانی همچنان افتخار آفرین باشیم بلکه پرچم مقدس کشورمان را در میان کشورهای دیگران به اهتزاز در بیاوریم.

* نظرت درمورد شخصیت مگنوس کارلسن چیست؟

مگنوس کارلسن واقعا از لحاظ شخصیتی و رفتاری شطرنج باز خوبی است.یکی از فواید موثر او این است که با بیشتر شطرنج بازان در ارتباط است و بیشتر بازی ها را هم دنبال می کند. تازه او درباره بازی های لیگ ایران هم اطلاعات داشت که برایم بسیار عجیب بود که چطور یک قهرمان جهان به طور کامل به تمام مسابقات اهمیت می دهد.البته اسطوره من در شطرنج گری کاسپاروف روس که واقعا یک اسطوره به تمام معنا در شطرنج جهان است.

* چند تا اسم مى گويم و اولين واكنشى كه به ذهن شما می آید ؟

مسی: مهمترین اختراع بشر

لام: مرد یخی

شطرنج: خلاقترین رشته

خادم الشریعه: سرباز وطن

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *