گفتگوی آیت الله اراکی با مفتی اعظم سوریه درباره همکاری‌های مذهبی

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از خبرنگار مهر ، آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در راس هیئتی صبح امروز سه شنبه به دمشق سفر کرد.

حضور در سفارت ایران در دمشق و دیدار با جواد ترک آبادی سفیر کشورمان نخستین برنامه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایتخت سوریه بود.

در این دیدار آیت الله اراکی نکاتی را در خصوص برنامه های در دست اقدام مجمع تقریب در زمینه گفتگو و تضارب آرا علمای مذاهب اسلامی بویژه در کشور سوریه را مطرح کرد و ترک آبادی هم گزارشی از آخرین تحولات میدانی سوریه ارائه نمود.

دیدار با شیخ احمد بدرالدین حسون، مفتی اعظم سوریه برنامه دوم دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دمشق بود. در این دیدار که بیش از یک ساعت بطول انجامید، طرفین بر توسعه همه جانبه همکاری های فرهنگی و مذهبی بویژه در زمینه تقریب علما، ارتباطات نخبگانی و ارائه مساعدات خیریه به آسیب دیدگان از جنگ با تکفیری ها تاکید کردند.

آیت الله اراکی همچنین با محمد عبدالستار السید وزیر اوقاف سوریه در محل این وزارتخانه دیدار و گفتگو کرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این ملاقات با اشاره به دیدار قبلی خود با وزیر اوقاف سوریه، بر لزوم پیگیری جدی تر توافقات طرفین تاکید کرد.

وی همچنین پیشنهاداتی را در خصوص تقویت فعالیت های تقریبی در سوریه، تعاملات دانشگاهی و ارائه خدمات خیریه به آسیب دیدگان جنگ علیه سوریه مطرح کرد.

وزیر اوقاف سوریه با استقبال جدی از تمامی این پیشنهادات، اظهار داشت: اکنون در مرحله نهایی نبرد با داعش هستیم و به زودی شاهد پایان جنگ در سوریه خواهیم بود.

وی افزود: در شرایط کنونی زمینه برای فعالیت های تقریبی بسیار مهیاتر از قبل است ضمن آنکه ما اکنون نیازمند وحدت و ارتباط نزدیک تمامی مذاهب و اقوام سوری برای ساختن دوباره کشورمان هستیم‌.

آیت الله اراکی در پایان این دیدار از وزیر اوقاف سوریه برای سفر به تهران و آشنایی بیشتر با فعالیت های متنوع مجمع تقریب مذاهب اسلامی، دعوت به عمل آورد که با استقبال عبدالستار السید مواجه شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و هیئت همراه در این سفر با حضور در حرم های مطهر حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س)، به مقام ایشان ادای احترام کردند.

گفتنی است رهبر معظم انقلاب در حکم انتصاب آیت الله اراکی، بر لزوم بکارگیری «دیپلماسی وحدت» بعنوان راهبرد اصلی مجمع تقریب مذاهب اسلامی تاکید کردند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *