نگرش سنا و جامعه اطلاعاتی آمریکا به چالش های امنیتی

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از روز سه شنبه خبرنگار ایرنا، دنیل کوتز مدیر اطلاعات ملی (دی‌ان‌آی)، مایکل پومپئو مدیر آژانس مرکزی اطلاعات (سی‌آی‌ای)، مایکل راجرز مدیر آژانس امنیت ملی (ان‌اس‌ای)، ژنرال رابرت اشلی مدیر آژانس اطلاعات دفاعی (دی‌آی‌ای)، کریس ری رئیس اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) و رابرت کاردیلو مدیر آژانس ملی اطلاعات جغرافیایی (ان‌جی‌ای) آمریکا در این نشست حضور یافتند.
ابتدا دن کوتس مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا به صورت کلی تهدیدهایی که متوجه امنیت ملی آمریکا است را برشمرد و پس از آن سناتورهای عضو این کمیته سوالات خود را از مقامات حاضر جویا شدند که مشروح آن به شرح زیر است:

سوال: دریاسالار راجرز درباره فعالیت های شرکت های چینی در زمینه تکنولوژی، کالاهایی که می بینیم چه کار می کنند؟ درباره سازمان های اطلاعاتی شما چطور پیمانکاران را شناسایی می کنید؟
جواب: من دقیقا مسئول این عملکرد روزمره نیستم و تجربه خاصی ندارم اما برای آژانس امنیت ملی آمریکا مهم است. به طور واضح باید بگویم که در جایی که باید باشیم نیستیم، ما نواحی مختلفی در داخل دولت فدرال داریم و نمی توانیم ان ها را یکپارچه کنیم.

سوال: آیا به اندازه کافی به بخش خصوصی این خطر را توضیح دادیم؟
جواب: به محض اطلاع یافتن به آن ها خبر می دهیم اما مساله این است که ما گوشه ای از آن را می بینیم. ما می خواهیم دیدگاه بخش خصوصی را هم بدانیم، آن ها باید به ما بگویند که چه چیزی در حال رخ دادن است و این موضوع باید دو طرفه باشد.

سوال: با توجه به این مشکلاتی که دیده اید و در رابطه با این که کمیته های مختلف اینجا با شرکت های تکنولوژی ارتباط برقرار کنند که برای آینده چه راهی باید پیش بگیرند؛ آیا نگران هستید که این قضیه برای کنگره و جامعه اطلاعاتی هرچه بیشتر چالش برانگیز باشد؟
جواب: بله فکر می کنم این گونه باشد، باید صادقانه بگویم که این موضوع چقدر باید بد باشد که باید کاری را اساسا تغییر دهیم. اگر به اینترنت نگاه کنیم و سطوح امنیتی آن، این خیلی برد بالایی خواهد داشت. از نظر ایمنی خیلی خطرناکتر خواهد بود.

سوال: آقای پومپئو، اینجا گفته شد که احتمالا کره شمالی در 2018 آزمایش های بیشتر موشکی انجام خواهد داد؛ ارزیابی شما چیست؟
جواب: ما یک ائتلاف جهانی علیه کیم جونگ اون و رهبر تروریسم کره شمالی ایجاد کرده ایم و این که هر کشوری چه کار باید بکند را در جلسه پشت درهای بسته مطرح خواهم کرد.

سوال: ارزیابی شما از برنامه کره شمالی برای گسترش تسلیحات غیر اتمی چیست؟
جواب: یکی از چیزهایی که آقای کوتس گفت، این بود که رهبر کره شمالی نه فقط می خواهد ابقای قدرت کند همانطور که همه دیکتاتورها می خواهند ، دوست دارند وسط خوابشان در اوج قدرت بمیرند، اما او می خواهد اندیشه قدیمی کره شمالی را برای یکپارچه کردن شبه جزیره کره از دید خودش داشته باشد و از تسلیحات برای سرکوب و تحمیل خواسته های خود استفاده کند. در حالی که قابلیت هسته ای را افزایش می دهند، سعی می کنند قابلیت خودشان را برای صدمه زدن از طریق تسلیحات متعارف هم بالا ببرند.

سوال: ژانرال اشلی یا راجرز پاسخ دهند، با توجه به این که احتمال تولید و گسترش اطلاعات تکنولوژی بیشتر که خود باعث تهدید شود، آیا این نگرانی ها علامتی وجود دارد که دشمنان ما سعی می کنند تکنولوژی تصنعی را علیه ما استفاده کنند؟
جواب: اگر بتوانم درباره این موضوع صحبت کنم. خیلی ممنون به خاطر تمام حمایتی که کمیته شما از تشکیلات اطلاعاتی می کند، وقتی به حیطه عملیات ما نگاه می کنیم، این که بتوانند اطلاعات را حذف کنند، باعث می شود که پروژه هایی برای کار بر آن ها داشته باشیم.
ممکن است نتوانیم همه اطلاعات اعم از ویدئو، علایم اطلاعاتی یا شبکه های اجتماعی را مطالعه کنیم، الان در مرحله ای هستیم که بیشتر از طریق دستگاه ها آن ها را بررسی و ردیابی کنیم. تمام شرکایمان هم بر این فناوری ها سرمایه گذاری می کنند، برای این که اجازه می دهد اطلاعات بیشتری را هضم کنیم و این که در جاهای دیگر حتی از نظر حوزه استراتژیک چه اتفاقاتی روی می دهد.
من هم با ژنرال اشلی موافقم برای این که قابلیت دسترسی به اطلاعات بسیار مهم است و چالش بزرگی است و همه ما سعی می کنیم با این مساله برخورد کنیم. وقتی به رقیبان و دشمنان بالقوه نگاه می کنم، فکر می کنم آن ها هم یک استراتژی دارند که بتوانند همان طور که گفته شده است، برای آن ها پیامدهای مثبت داشته باشد.
پژوهش های انجام شده و این که رقیبان به حجم های بزرگی از اطلاعات نگاه می کنند و به قدری اطلاعات زیاد است که فکر می کردم خیلی مشکل خواهد بود که رقبا بتوانند آن را انجام دهند. رقبای ما این کار را می کنند به خصوص با استفاده از دستگاه های ویژه که بتوانند اطلاعات را تحلیل و تجزیه کند. این باعث می شود بازیگران تازه ای از این مساله استفاده کنند.

سوال: این مساله را چگونه به مرحله عملیات می رسانید؟
جواب: رئیس آژانس ملی اطلاعات جغرافیایی، من فکر می کنم ماموریت های ما تغییر پیدا نکرده اما جهان پیرامون ما تغییر یافته است، قبلا ما قابلیت هایی داشتیم که دیگران نداشتند اما دیگران هم در آن سهیمند و دیگر انحصاری نیستند. ما باید همکاری شرکت ها ی فناوری را جلب کنیم. بعدا در جلسه غیر علنی در این زمینه بیشتر صحبت می کنیم.

سوال: روسیه در انتخابات 2016 دخالت کرد، روسیه در دموکراسی دیگر غرب هم دخالت کرده است. می خواهم به مردم بگویید که سازمان های اطلاعاتی ما متوجه آن خطر است، سال گذشته هر کدام اطمینان دادید، که روسیه در انتخابات دخالت کرده است، امروز می خواهم ارزیابی خود را تکرار کنید.
جواب: تغییری در دیدگاه من نیست، در رابطه با برآوردی که داشتم با پومپئو که احتمال مخدوش شدن انتخابات 2018 وجود دارد، موافقم.
من هم همچنان می گویم که فکر نمی کنم تغییری یابد.
بله، دخالت روس ها متوقف نخواهد شد.
ما در گزارش های اطلاعاتی تغییری در این باره ندیدیم و با پومپئو موافقم.

سوال: منتظر بودیم که این را بگویید. زمینه ای که فکر می کنم همه را متعجب کرد و قابل درک است، این که چطور روس ها از شبکه های اجتماعی استفاده کردند. فکر می کنم برنامه سازماندهی شده برای اینده داشته باشیم. با توجه به این که این شرکت ها ممکن است در اینجا یا فضا وجود داشته باشند و این که یک نفر خودش را به جای پومپئو جا بزند، در حالی که در سنت پترزبورگ روسیه بوده است. آقای کوت و آقای ری چه کسی مسئول است تا خطرات ناشی از افراد و کشورهای خارجی را بررسی کند؟
جواب: آژانس خاصی مسئول این کار نیست. نهادهای مختلفی در دولت فدرال هستند که یکپارچه کار می کنیم. این مساله ای است که باید سریعا به آن رسیدگی شود. بنابراین علاقه زیادی برای کار در این زمینه داریم، نه فقط برای شناسایی بلکه برای پاسخ به این حملات. فکر می کنم حمایت بیشتری از بخش خصوصی جلب می کنیم و ما به عنوان دولت نمی توانیم به بخش خصوصی بگوییم آن ها چه کار کنند اما تلاش می کنیم تا با آن ها کار می کنیم.
با حرف های آقای کوت موافقم. تشکیلات اطلاعاتی به صورت یک تیم کار می کند، همیشه نمایندگان سازمان های مختلف در جلسات سازمان شرکت می کنند و ما مشارکت خوبی با بخش خصوصی داریم. ما نمی توانیم شبکه های اجتماعی را به طور کامل کنترل کنیم.

سوال: این که نمی دانیم، یعنی ما برنامه ای نداریم. سوال دیگر درباره شرکت های تکنولوژی چین است. چه می توانیم به بخش خصوصی مان بگوییم که مواظب شرکت های چینی باشند؟
جواب: من فکر می کنم فقط باید علامت فرستاد و با هم همکاری کرد، تقسیم اطلاعات با بخش خصوصی و عمومی مهم است. همچنین باید شامل حال تمام بخش های دولتی حتی قانونگذاری مهم است. ما اقدامات مان را هماهنگ خواهیم کرد و سعی می کنیم بهترین اطلاعات را به تصمیم گیران ارائه کنیم.
چینی ها در همه جا هستند و هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی حضور دارند. ما تلاش می کنیم به بخش خصوصی آموزش دهیم. آمریکا کشور نوآوری است اما درباره چینی ها فکر می کنم آن ها راه های خلاقانه تری را پیش گرفته اند و ممکن است بخش خصوصی متوجه آن ها نشود و باید در یک گفتمانی به آن ها گفت.

سوال: وقتی کار شما با مسایل سیاسی داخلی برخورد می کند، شرایط متفاوت می شود. من با این که آماده مقابله با روسیه نیستیم، کاملا مخالفم. ما در سال 2016 متعجب نشدیم که روسیه دخالت کرده است. این کار برای آن ها بسیار ارزان تمام شد. اما الان مردم آمریکا بسیار با دقت بیشتری که از طریق شبکه های اجتماعی منتشر می شود، نگاه می کنند. روسیه به این کار ادامه خواهد داد اما حتی فرانسه و آلمان هم قربانی شده اند. اما فکر می کنم مردم آمریکا بیشتر از گذشته هستند.
دن از تحلیلی که از سوریه داشتید، تشکر می کنم. می خواهم یک سوال مشخص از چهار نفر شما درباره کره شمالی بپرسم، فکر می کنم بزرگترین خطر موجودیت درباره ما است، قبلا یک مساله بوده است اما الان فرق دارد، سرعت تحولات کره بیشتر شده است، گفته ایم که حاضریم گفت و گو کنیم اما هنوز در حال تصمیم گیری هستیم.
هفته گذشته لبخند کره شمالی را دیدیم، برخی از مردم کره جنوبی باور کرده اند اما به نظرم حربه ای از سوی کره شمالی است و باید بسیار محتاطانه عمل کنیم، می خواهم نظر شما را درباره چرخش کره شمالی بپرسم.
جواب:تهدیدی که متوجه زیست آمریکا می کند، متوجه خود کره شمالی هم می شود، ما درباره کره شمالی می دانیم که همه تصمیم ها از طرف او گرفته می شود. درباره سیاست هایمان با طرف های مختلف صحبت می کنیم اما در کره شمالی چنین چیزی نیست. من هم موافقم که زمان تصمیم نزدیک و نزدیک تر می شود. هدف ما سازش مسالمت آمیز است و از کمپین فشار حداکثری بر کره شمالی استفاده می کنیم که بعضی را در جلسه غیرعلنی مطرح خواهیم کرد اما باید متوجه باشیم که این مساله ای است که بالقوه زیست ما را تهدید می کند.
به یاد داشته باشیم که خواهر رهبر کره شمالی مسئول بخش تبلیغات است و به نظرم تغییری درباره حفظ توان هسته ای داده نشده است. می خواهم بگویم اگر فکر می کند که می تواند روابط ما و کره جنوبی را به هم بریزد، اشتباه کرده است.
در استراتژی کیم جونگ اون تغییری ایجاد نشده و با پدرش هم خیلی فرق می کند، به هیچ وجه نباید با اتفاقاتی که در المپیک می افتد، گمراه شویم.

سوال: دنبال تغییر رژیم نیستیم، به دنبال اتحاد دو کره هم نیستیم، نیروهای امریکا را به شمال خط نظامی نخواهیم برد در صورت اتحاد دو کره. آقای پومپئو آیا کیم جونگ اون متوجه هست که ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم؟
جواب: من نمی توانم بگویم که او چه فکر می کند؟ به خصوص از نظر گردآوری اطلاعاتی که کار مشکلی است. کارشناسان معتقدند که اطرافیان او به طور کامل به او خبر نمی دهند که از نظر داخلی، بین المللی و پیوندهای بین کره جنوبی و شمالی چه می گذرد و کیم جونگ اون به طور کامل مطلع نمی شود.

سوال: ایا جامعه اطلاعاتی از واکنش شمالی به حمله آمریکا اطلاعی دارد؟
جواب: بله اما ترجیح می دهم این مسایل را در جلسه غیرعلنی مطرح کنم. گزینه های مختلفی را در ارتباط با آنچه که ممکن است اتفاق بیفتد، در نظر داریم.

سوال: آیا می دانید با چه چیزی می توان آن ها را به میز مذاکره آورد؟
جواب: بله ما این کار را کرده ایم، البته ترجیح می دهم که در جلسه غیرعلنی آن ها را مطرح کنم.

سوال: در کنار روسیه ،چین را داریم که یک استراتژی بلند مدت همراه با صبر به سمت جایگزینی آمریکا به عنوان یک قدرت برتر است. به نظر می رسد که هر کاری اعم از نظامی، اقتصادی، تبلیغات، حک شرکت ها یا ساختار زیر بنایی، سیستم مهاجرتی و دانشگاه ها را علیه ما استفاده می کنند. آیا ایالات متحده اماده میزان چالشی که چین متوجه ما می کند، دارد؟
جواب: ما کاملا آگاهی داریم. هیچ تردیدی وجود ندارد، چیزی که اتفاق می افتد درباره چین به صورت خیلی هوشمندانه کار می کنند و به فراتر از منطقه خودشان نگاه می کنند، آن ها استراتژی دراز مدتی برای تبدیل به قدرت جهانی دنبال می کنند. از تمام ابزارهای اطلاعاتی استفاده می کنیم تا از نقشه های فعلی و آینده چین و تاثیر آن بر امریکا آگاهی یابیم.

سوال: خطر سازمان های اطلاعاتی از نقطه نظر تهدیدهایی که هست از سوی دانشجویان چینی، چیست؟
جواب: فکر می کنم استفاده از گردآوران اطلاعاتی ناشناخته همچون دانشجو، پژوهشگر و .. در بخش های مختلف اف بی آی پرداخته می شود و به نظر می رسد که دانشگاه ها و مراکز علمی آمریکا خیلی باور نکنند چنین خطری هست. بنابراین تهدید چین تنها متوجه دولت نیست و متوجه تمام جامعه آمریکا است و همه باید با چنین تهدید مقابله کنیم.

سوال: چین از طریق دانشجویان سعی می کند در آمریکا تغییر افکار عمومی دهد، آیا شما نگران این هستید که این موسسات کنفوسیوس بتواند افکار مردم را تحت تاثیر بگذارد؟
جواب: بله ما نگران آن هستیم، مدتی است که تحولات مربوط به این موسسه را دنبال کرده ایم.

سوال: گزارش کنگره درباره با پولداران روسیه و ارتباط آن با رئیس جمهوری امریکا در آن زمان وزیر خزانه داری چیزی جز یک فهرست از این افراد که با استفاده از مآخذ عمومی جمع آوری شده، ارائه کرد. آیا شما دیدگاهی درباره این غیرطبقه بندی کردن این گونه اطلاعات و آیا تماسی با کاخ سفید داشتید؟
جواب: نه.

سوال: هفته گذشته نیویورک تایمز گزارشی منتشر کرد که مقام های دولتی آمریکا 100 هزار دلار برای رازهای دروغین درباره رئیس جمهوری آمریکا به یک منبع روسیه پرداخت کرده بوده است و اطلاعاتی که از سیا دزدیده شده بوده است. اما سیا آن را رد کرده است؟ اگر درست است انگیزه روسیه چه می تواند باشد؟
جواب: گزارش در این باره مضحک و غیر درست بود. این که سیا بخواهد این کار را بکند، دو نفری که آن را نوشتند کاملا اشتباه بود. همان هایی که اطلاعات غلط را به دولت آمریکا می رسانند احتمالا همین اطلاعات غلط را به این نشریه داده اند، سیا هرگز منابع مالی تامین نکرده است برای کسانی که بخواهند مستقیم یا غیر مستقیم اطلاعات بیاورند. اطلاعاتی که ما به دنبال آن بودیم آن بود که ممکن است از دولت ربوده شده باشد و ربطی به آن چیزی که گفتید، نداشت.

سوال: آقای ری، رئیس جمهوری به طور مکرر از کادر رهبری اف بی آی ابراز نگرانی کرده است و گفته که در آنجا فساد است و موضع سیاسی آن ها بر کارشان اثر دارد. واکنش ما چیست؟
جواب: تجربه 6 ماهه من در سرپرستی من در اف بی آی مهر تاییدی بوده است که بهترین خادمان دولتی در آن جا کار می کنند و هر روز بیشتر متوجه حرفه ای بودن، مهارت، کرامت و شرافت آن ها می شوم. کارهای باورنکردنی می کنند و محال است شما فقط با تماشای خبر متوجه آن شوید تا بتوانند امریکا را امن نگه دارند.

سوال: امروز از نفوذ و تلاش روسیه برای دخالت در انتخابات، تضعیف ناتو و تخریب نهادهای کشورمان گفتیم. امسال انتخاباتی در آمریکا و لتوانی از متحدانمان در ناتو داریم، نظر شما بر دخالت روسیه در آن انتخابات چه هست؟
جواب: نه تنها ما نگران هستیم، بلکه 29 کشور عضو ناتو نگران آن هستند. در جلسه ای که در بروکسل داشتیم مداخله روسیه در انتخابات و خدشه زدن به انتخابات دموکراتیک مطرح شد. هیچ یک از 29 کشور معتقد نبود که روسیه در انتخابات دخالت نکرده است. مداخله روسیه کاملا گسترده است با این که از نظر تاریخی سعی کردند این کار را انجام دهند، در 2016 از شبکه های اجتماعی سوء استفاده کردند. ما باید فرض را بر مداخله روسیه بگذاریم و حتی از برخی بازیگران شرور دیگر.
اجازه نخواهیم داد روس ها بگویند چگونه باید رای بدهیم و چگونه کشورتان را اداره کنید، بنابراین باید یک فریاد ملی در این باره داشته باشیم.

سوال: مطرح شده که اف بی آی از نظر سیاسی به یک سو متمایل شده و این که اف بی آی به طور کامل در حال تخریب شدن است.
جواب: عقاید زیادی درباره نهاد ما وجود دارد همچنان که درباره کنگره هم وجود دارد. تجربه من این است که در هر دفتر و بخش اف بی آی افرادی میهن پرست فعالیت دارند. واکنش هایی از شرکای خارجی و دیگران دریافت می کنم، دلگرم کننده است. اف بی آی از طریق کارش صحبت می کند از مردم می خواهم نگران سر و صداهایی که درباره اف بی آی می شنوند، نباشند.
ما 37 هزار نفر پرسنل داریم، به صورت انفرادی هرکسی عقیده خودش را دارد اما هرکدام بر ماموریتشان متمرکز هستند.

سوال: پومپئو آیا فعالیت های روسیه را تا انتخابات 2018 دیده اید؟
جواب: بله، مکث کردم برای این که مسایل محرمانه است ،ما تمایلات و فعالیت های روس ها را درباره انتخابات میان دوره ای دیده ایم. فکر می کنم بعد از ظهر می توانیم در این باره صحبت کنیم.

خبر در حال تکمیل است
اروپام**1429
ناشر: محسن طاهرزاده

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *