• دسته‌بندی نشده
  • 0

نظر مخالفان و موافقان درباره نقل مکان نمایشگاه کتاب تهران

نظر مخالفان و موافقان درباره نقل مکان نمایشگاه کتاب تهرانبه گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از خبرنگار  حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛   کمتر از 20 روز دیگر به برگزاری سی ویکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باقی مانده اما جابه جایی نمایشگاه از مصلی به شهرآفتاب هنوز هم مخالفانی دارد. در این زمینه با برخی ناشران گفتگو کردیم که نظر آنها را در این گزارش می خوانید:

برخی ناشران راضی به این جابجایی نبودند

عابدینی مدیر انتشارات سفیر اردهال در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص جابجایی نمایشگاه کتاب اظهار داشت: وجود نمایشگاه در مصلی  معایب  و مزایایی دارد اما یکی از حسن هایش این است که  مصلی  داخل شهربوده و دسترسی مخاطبان فرهنگی آن خیلی بیشتر است مردم راحت تر به نمایشگاه می آیند اما  ناشران حرفه ای به فضای بیشتری برای تردد نیاز دارند .

وی ادامه داد: اما معایب مصلی این است که در مرکز شهر واقع شده یعنی ناشران شهرستانی  برای ورود به تهران دچار مشکل می شوند و به ترافیک های داخل شهر برمیخورند اما شهر آفتاب جایی قرار گرفته  که ترافیک داخل شهر را ندارد و حتی دسترسی ها بهتر است.

عابدینی تصریح کرد: ناشران برای حمل ونقل کتابهایشان  نیاز به فضاهای باز و رمپی دارند اما مصلی به صورت پله ای و نزدیک به هم ساخته شده  که این موضوع عبور و مرور کتاب و چیدمان غرفه ها را دچار مشکل می کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل جابجایی از شهرآفتاب  مسقف نبودن سالن ها بود اما میبنیم که در مصلی هم همچنان چادر برپاشده و بخش دانشگاهی در مصلی هم درزیر چادر قرار گرفته است اما  مناسب نبودم مصلی دلیل بر این نیست که شهرآفتاب هم هیچ مشکلی نداشه چنانچه آنجا هم باید توسط شهردادی تجهیز شود زیرا جای مناسبی برای برپایی نمایشگاه است.

عابدینی افزود: امیدواریم در سالهای آینده  مسئولان ناشران را از این دغدغه ی مکان نمایشگاه نجات بدهند که هر سال مجبور نباشیم به جایی کوچ کنیم برخی ناشران راضی به این جابجایی نبودند من با چند نفری که  صحبت  کردم حتی اطلاع نداشتند که به نمایشگاه به مصلی بازگشته خیلی برایشان جالب بود که جای نمایشگاه باز هم تغییر کرده بازهم تاکید می کنم برای ناشران تهرانی  مصلی از لحاظ دسترسی ایده آل اما برای شهرستانی ها اینطور نیست برای عبور و مرور بار آوردن سخت است.

وی  درباره میزان فروش در مصلی و شهر آفتاب اظهار داشت: فروش کتاب در مصلی به نسبت شهرآفتاب بیشتر است اما این را باید در نظر بگیرییم نمایشگاه بین اللمللی کتاب  جایی برای نمایش کتاب  است نه فروش کتاب ، حجم عظیم مردم برای دیدن کتاب می آیند، دید ناشران و مسئولان به فروشگاهی شدن نمایشگاه کتاب باید تغییر کند .

سازه های شهر آفتاب  برای برگزاری نمایشگاه  ساخته شده است

مدرسی نیا، ناشر شهرستان اهواز هم درباره ای انتقال نمایشگاه از شهرآفتاب به مصلی اظهار داشت: 16 سال است که در نمایشگاه کتاب شرکت کردم وبه نظرم اگر امکانات شهر آفتاب به زودی  رفع شود بهترین گزینه برای نمایشگاه کتاب است زیرا سازه های آنجا برای این موضوع ساخته شده و با اینکه مصلی جایگاه خوبی برای دسترسی دارد اما برای نمایشگاه کتاب ساخته نشده است.

در ادامه با علیزاده ناشر شهرستان قم درباره ای این انتقال گفتگو کردیم. وی در این باره گفت: مزایایی که شهر آفتاب این است که  پارکینگ  بزرگی دارد و دسترسی برای کسانی که از شهرستان می آمدند راحت تر بود سالنهایش تفکیک شده بود بازدید کننده  به راحتی از سالنی به سالن دیگر می رفتند.

صاحب فصول، ناشر اصفهانی نیز در خصوص حضور نمایشگاه امسال در مصلی اظهار داشت: ما پارسال در نمایشگاه کتاب شرکت کردیم دو غرفه داشتیم اما مسیر تا رسیدن به نمایشگاه برایمان سخت بود شهر آفتاب در بخش عمومی مناسب بود اما در بخش کودک سالنهای چادری  هوا را گرم  می کرد. اما در کل مصلی هم مناسب برپایی نمایشگاه نیست زیرا  فضای نمایشگاهی نیست.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *