• دسته‌بندی نشده
  • 0

مُهر اصالت جهانی بر ۱۰ اثر صنایع دستی استان مرکزی/ ۸ هزار هنرمند شناسنامه‌دار در سطح استان فعالند

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ امروز، ۲۰ خرداد، روز جهانی صنایع دستی است؛ روزی متعلق به دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها و آثاری که عاشقانه خلق شده اند و ارزش آنها به حدی است که نمی توان قیمتی را برایشان متصور شد. 

آری امروز روز صنایع دستی است؛ هنری که بسیاری متوجه ارزش و قدرتی که در آن نهفته است، نیستند و به راحتی از کنارش عبور می‌کنند. صنایعی که حاصل روح ملت‌ها و دستاورد هنرهای آموخته از نسلی به نسل دیگر است.

سید محمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به ۱۰ ژوئن روز جهانی صنایع دستی گفت: یازده رشته با ۳۷۵ زیر رشته در صنایع دستی کشور وجود دارد که ۱۱۰ زیر رشته آن در استان مرکزی فعال است.

حسینی اظهار کرد: قالی، گلیم، جاجیم، رودوزی‌های سنتی، طراحی، رنگرزی، گیوه بافی، مسگری، سفیدگری، چلنگری، قلمزنی روی فلز، منبت و کنده کاری روی چوب، کتابت و نگارگری، کتیبه نویسی، نگارگری، تذهیب، گچ‌بری سنتی و آینه کاری از رشته‌های بومی صنایع دستی استان مرکزی است که امروز در کنار رشته های غیربومی چون معرق، محرق، مروار بافی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، ملیله سازی، پیکر تراشی چوب و کپو بافی و… در این استان وجود داشته و هنرمندان بسیاری در سطح استان در این رشته‌ها فعالیت دارند.

۸ هزار هنرمند صنایع دستی استان شناسنامه‌دار شدند

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷ هزار هنرمند شناسایی شده مشغول هستند، افزود: از این تعداد ۸ هزار هنرمند صنایع دستی در استان مرکزی به صورت شناسنامه دار فعالیت می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به اینکه تاکنون ۵۶ اثر صنایع دستی استان مرکزی نشان ملی دریافت کرده اند، اظهار کرد: این آثار شامل گیوه از حاج عبداالله گله سنجانی، چاقوی فلزی از وحید امیری، قلمزنی از داود خلجی،مشبک فلزی از بابک خویی، آثار فلزی از مهدی مظفری و محمد خورشیدی، نگارگری چوب از زهرا مهدیه ای و فاطمه خرمی‌راد و تراش سنگ قیمتی از علی غفاری و… است.

مُهر اصالت جهانی بر ۱۰ اثر صنایع دستی استان مرکزی

حسینی با بیان اینکه هر دو سال یک بار مهر اصالت جهانی یونسکو به صنایع دستی دارای نشان ملی تعلق می گیرد، افزود: تاکنون ۱۰ اثر استان مرکزی نیز مهر اصالت جهانی یونسکو را دریافت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه صنایع دستی با کمترین تسهیلات ایجاد شغل می کند ادامه داد: به طوری که با تسهیلات محدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون ریالی شغل برای ۲ خانوار ایجاد می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی به راه اندازی بازارچه‌های صنایع دستی در استان به منظور حمایت از هنرمندان اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی ۱۴ بازارچه صنایع دستی در ۱۲ شهرستان استان برنامه امسال حوزه اشتغال صنایع دستی است که زمین این بازارچه ها مصوب شده و پیگیری لازم در سرعت بخشی به این طرح ها در دست انجام است.

وی اضافه کرد: تاکنون چهار بازارچه صنایع دستی در سطح استان راه اندازی شده و چهار بازارچه دیگر نیز آماده بهره‌برداری است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *