• دسته‌بندی نشده
  • 0

روزه، عامل مؤثری در پرورش روح تقوا و پرهیزگاری است

روزه، عامل مؤثری در پرورش روح تقوا و پرهیزگاری است

حجت‌الاسلام محمدعلی عظیمی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی دهگلان در گفت‌وگو با ایکنا از کردستان، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اظهار کرد: ماه رمضان به‌عنوان گل سرسبد ماه ها و دارای امتیازات ویژه برای انسان است پیامبر (ص) وجه نامگذاری ماه رمضان را این گونه بیان می فرمایند: به این خاطر به ماه رمضان، رمضان گفته می‌شود که گناهان را می سوزاند.
وی افزود: روزه، عامل مؤثری در پرورش روح تقوا و پرهیزگاری در تمام زمینه‌ها و همه ابعاد زندگی انسان است. روزه ابعاد گوناگونی دارد که از همه مهمتر، بُعد معنوی و اخلاقی و تربیتی آن است. روزه روح و اراده انسان را قوی و غرایز او را تعدیل می‌کند
حجت‌الاسلام محمدعلی عظیمی فلسفه وجوب روزه را به تکامل رسیدن انسان در سایه تقوا وپرهیزکاری دانست و افزود:خداوند متعال همه اسباب و وسایل برای پالایش روح و جسم انسان از آلودگی ها،در ماه مبارک رمضان فراهم کرده است،پیامبر(ص) می فرماید:نام یکی از دربهای بهشت ریان است،که داخل بهشت نمی شوند از این در مگر روزه داران.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی دهگلان با اشاره به آیاتی از قرآن کریم افزود: تقوا و پرهیزگاری در تربیت اخلاق اسلامی یک مسلمان، نقش بسیار مهمی دارد و برای رسیدن به این صفت شایسته، بهترین عبادت روزه است، نتیجه و علت غایی روزه، تقوا از محارم الهی است.
وی با بیان حدیثی از رسول اکرم (ص) بیان داشت: روزه، عامل بازدارنده از گناه و عامل سرکوب کننده نفس عصیانگر است، شخص با عمل به این دستور الهی، به خوبی روح تقوا و پرهیزگاری را در خویش زنده کرده و هواهای نفسانی خویش را خاموش می سازد
حجت‌الاسلام محمد علی عظیمی عنوان کرد: انسان موجودی اجتماعی است و فرد کامل کسی است که درهمه ابعاد وجودی رشد کند، روزه، بعد اجتماعی انسان را در کنار سایر ابعاد او پرورش می دهد، بدین صورت که درس مساوات و برابری در میان افراد اجتماع است.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی دهگلان در بخش پایانی یادآور شد: ماه رمضان ماهی است که دعا در آن مستجاب می‌شود،ماهی که خواب انسان عبادت است ماهی است که وقتی از پیامبر(ص) سوال شد افضل اعمال در این ماه چیست؟حضرت فرمودند: ورع و تقوای در این ماه.
انتهای پیام

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *