• دسته‌بندی نشده
  • 0

تنها سینمای ایلام به خاطره‌ها پیوست

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از خبرگزاری تسنیم از ایلام، سینما، ‌فیلم و رسانه با توجه به جذابیت‌ها و تکنیک‌های که در آن به‌کار بسته می‌شود به‌ صورت ‌غیرمستقیم می‌تواند در قشر نسبتاً وسیعی از جامعه اثرگذار باشد اما مسئولان فرهنگی و نهادهای مربوطه در استان ایلام از این امر غافل و از ظرفیت­‌های این رسا‌نه جهت تحکیم روابط خانواده استفاده نمی‌کنند.

تعطیلی تنها سینما

نخستین سینمای ایلام با نام «قدس» 6 سال قبل به بهانه فرسوده بودن تعطیل و تخریب شد این در حالی است که معیار استاندارد جهانی وجود یک صندلی سینما به ازای هر 16 نفراست اما جمعیت 600 هزار نفری ایلام از داشتن حتی یک صندلی سینما محروم است.

زمین تنها سینمای ایلام به پارکینگ تبدیل‌ شده است. 6 سال وعده مسئولان استانی و شهرستانی ایلام در پیچ‌ و خم مصوبات و گفتارهای بی‌اجرا بر زمین مانده است.

با کج‌ سلیقگی عده‌‌ای در 6 سال‌ قبل‌ ایلام سینما‌ی خود را از دست داد و این سینما یک شبه تخریب شد و هنوز درمانی برایش یافت نشده است.

درد دل شهروندان

شهرام یکی از شهروندان شهر ایلام می‌گوید: ‌متاسفانه جوانان ایلامی جایی برای سینما رفتن در این شهر ندارند و بنده هر بار به تهران سفر می‌کنم اگر زمان و شرایط مساعد باشد سعی می‌کنم به سینما برویم. واقعاً سبب تاسف است من اوقات فراغتم را نمی‌توانم با تماشای فیلم بر پرده سینما در شهر زادگاهم تجربه کنم.

این شهروند ایلامی با اشاره به پارکینگ شدن زمین سینما و مشکل ساخت آن می‌افزاید: واقعیت این است که امیدی نیست که بعد از گذشت 6 سال سینما در ایلام ساخته شود. چون مسئولان فرهنگی استان ایلام نقش سینما در ارتقاء فرهنگ شهری را نادیده می‌گیرند و به آن اعتقادی ندارند که در فکر ساخت و تعیین تکلیف وضعیت سینمای ایلام باشند.

امیر محبی که مرد میان‌سالی است در این رابطه می‌گوید: ‌فرزندان ‌من از یک تفریح سالم در ایلام محروم هستند. البته این روزها به لطف شبکه خانگی فیلم‌‌ها را می‌توان با قیمت مناسبی و با فاصله کمی از اکران تهیه کرد و در خانه تماشا کرد ولی خوب لذت سینما رفتن چیز دیگری است که تا امروز ما از نعمت تجربه‌ آن در زادگاهمان‌ محروم‌ هستیم.

جوان دیگری که خود را علاقه‌مند به سینما می‌داند اظهار می‌کند: شهر‌ها باید خدمات متنوعی را به شهروندان ارائه دهند و وجود اماکن مختلف تفریحی، سرگرمی و تجاری از مهم‌ترین پارامترهای توسعه‌یافتگی شهر است و این موضوعی است که در ایلام به فراموشی سپرده شده است.

وی اضافه می‌کند: سینما به عنوان یکی از مراکز مهم ‌فرهنگی در شهر‌ها سالانه پذیرای هزاران مخاطب است که برای گذراندن اوقات فراغت به سینما‌ها رفته و فیلم تماشا می‌کنند.

این جوان ایلامی ادامه داد: تئا‌تر نیز یکی دیگر از قطب‌های فرهنگی شهر به‌حساب می‌آید به طوری که اگر بستر تعالی فرهنگی در این حوزه‌ها فراهم باشد فرهنگ شهری نیز ارتقا یافته و نگاه مردم و دغدغه جامعه تغییر خواهد کرد که بستر تعالی فرهنگی در ایلام صفر است.

ضعف زیرساخت‌های فرهنگی

عمران خودآموز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: استان 600 هزار نفری ایلام به دلیل ضعف زیرساخت‌های فرهنگی هم‌اکنون از وجود سینما بی‌بهره بوده و تنها سینمای شهر ایلام نیز تخریب شده اما اداره کل ارشاد استان ایلام سالن مجتمع فرهنگی ارشاد را تحت عنوان سینما «فرهنگ» فعال کرده است تا بتواند حداقل خدمت فرهنگی به سینما دوستان کرده باشد اما این امر کافی نیست.

معاون اداره کل ارشاد استان ایلام گفت: ایلام به عنوان استانی با تاریخی دیرین و ظرفیت‌های فرهنگی مناسب شایسته امکانات و اعتبارات مناسب‌تر است و بخش خصوصی تمایلی به ساخت مجدد سینما قدس ایلام ندارد.

صاحب سینما قدس سابق شهر ایلام علاقه‌ای به ساخت آن ندارد

همچنین علی نیاکان نیز در این‌ ارتباط گفت: سینما قدس سابق شهر ایلام متعلق به بخش خصوصی بوده و متاسفانه تمایلی به ساخت مجدد سینما ندارد و پس از تخریب اکنون به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرکل ارشاد ایلام بیان کرد: اینکه این اداره کل تنها یکی از 7 دستگاه عضو برای ساخت سینما است، حمایت ارشاد از بخش مردمی برای ساخت سینما تنها در چارچوب قانون امکان دارد و ارشاد متولی ساخت سینما نیست.

نیاکان اظهار کرد: این اداره کل به عنوان دستگاه بهره‌بردار خارج از چارچوب قانون و مقررات قادر به حمایت از بخش مردمی برای ساخت سینما نیست.

استفاده از زمین سینما قدس ایلام برای پارکینگ ممنوع است

طالب صادقیان در رابطه با پارکینگ شدن زمین سینما قدس ایلام گفت: سینما قدس ایلام بعد از تخریب قرار بوده به یک مکان تجاری، فرهنگی همراه با پارکینگ تبدیل شود. ولی هم اکنون بعد از سال‌ها این زمین برای تغییر کاربری دارای مشکلاتی است.

شهردار ایلام گفت: قطعاً استفاده از زمین سینما قدس ایلام برای پارکینگ ممنوع است و به‌زودی تعیین تکلیف می‌شود.

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از تسنیم طبق ماده 161 قانون برنامه پنج توسعه، احداث پردیس فرهنگی تجاری به‌جای سینماهای قدیمی مجاز است اما ساخت سینما در استان ایلام و شهر ایلام نیازمند تغییر نگرش به این صنعت از سوی مسئولان است از این‌ رو باید کاری کرد تا سینما‌ها به مراکز اشاعه فرهنگ تعالی مبدل شود تا شهروندان ایلام نیز در همین مسیر حرکت کرده و بتوانند بستر مناسبی برای تربیت نسل‌های بعدی ایجاد کنند، مسئولان بدانند برخورداری از یک سینمای استاندارد حق مردم ایلام است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *