تندیس 'صنیع الملک' و 'کمال الملک' در کاشان رونمایی شد

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از خبرنگار ایرنا، تندیس های 'ابوالحسن غفاری' معروف به صنیع‌الملک و 'محمد غفاری' معروف به کمال الملک چهارشنبه شب در جریان کنگره «خاندان غفاری در تاریخ هنر ایران» که به میزبانی کاشان در حال برگزاری است، طی آئینی با حضور حجت الاسلام 'علی یونسی' دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، 'محسن مهر علیزاده' استاندار اصفهان و جمعی از مسئولان شهرستانی، استادان دانشگاهی و هنردوستان رونمایی شد.
ابوالحسن غفاری عموی کمال‌الملک که از اثرگذارترین نقاشان ایرانی دوره قاجار بود، در سال 1192 در کاشان متولد شد و به دلیل کوشش هایش در روزنامه «دولت علّیه ایران» صنیع‌الملک لقب گرفت.
وی در سال 1235 صورت‌های تالار نظامیه را به اتمام رساند که دارای 84 تصویر از رجال دربار قاجاریه است و صف سلام ناصرالدین شاه را نشان می‌دهد.
صنیع‌الملک که بنیانگذار نخستین مدرسه نقاشی در ایران است، در سال 1245 به دلیل عارضه قلبی درگذشت.
'محمد غفاری' ملقب به کمال الملک، یکی از شخصیت‌های مشهور و پرنفوذ تاریخ هنر معاصر ایران و نامی ترین فرد خاندان غفاری در کاشان است.
وی در خانواده‌ای هنرمند در روستای کله از توابع شهرستان کاشان به دنیا آمد و در زمان تحصیل رشته نقاشی در مدرسه دارالفنون به عنوان نقاش دربار از سوی ناصرالدین شاه قاجار استخدام شد.
کمال الملک در مدت حضورش در دربار 170 تابلوی نقاشی خلق کرد که معروف‌ترین آنها «تالار آینه» است.
پس از مخالفت با خواسته های شاه در سال 1307، وی به حسین آباد نیشابور تبعید شد و پس از 12 سال رنج و بیماری در سال 1319 دارفانی را ترک کرد و در کنار بارگاه عطار نیشابوری به خاک سپرده شد.
کنگره ملی خاندان غفاری در تاریخ هنر ایران با هدف ایجاد غرور ملی و پیوست نسلی با ریشه‌های تمدنی با حضور مسئولان کشوری، استان اصفهان و چهره های دانشگاهی و هنری شامگاه امروز در کاشان آغاز شده، فردا (پنجشنبه) پایان خواهد یافت.
خبرنگار: یوسف صائب ** انتشار دهنده: محمد ملا حمزه زاده
6136/8123

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *