بدون عذاب وجدان زیست‌محیطی سبزه سبز کنید، ماهی قرمز بخرید

محمد درویش کارشناس و فعال محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس به تحریم‌های ایجادشده در شبکه‌های اجتماعی برخی از به‌ظاهر طرفداران محیط زیست انتقاد کرد و گفت: باید از کسانی که  به سنت‌ها حمله می‌کنند و آن را غیر محیط زیستی می‌دانند بپرسیم سالانه چقدر  گندم را به هدر می‌دهیم؟ صد هزار کیلو؟ صد هزار تن؟ بیشتر یا کمتر؟ سالانه چقدر آب به هدر می‌دهیم؟ یک‌میلیون لیتر؟ یک‌میلیون مترمکعب؟ بیشتر یا کمتر؟ سالانه چقدر ماهی از دست می‌دهیم؟ صد هزار قطعه؟ یک‌میلیون قطعه؟ بیشتر یا کمتر؟

وی ادامه داد: آیا می‌دانید در کشور سالانه 4 هزار و 600 میلیارد تومان یارانه به نان تعلق می‌گیرد که حدود 30درصد این یارانه صرف ضایعات آرد و نان می‌شود؟

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه ایرانیان سالانه حدود سه میلیون تن گندم را بدون مصرف به هدر می‌دهند ابراز داشت: این در حالی است که بخش قابل‌توجهی از گندم، پیش از تبدیل‌شدن به نان، به هدر می‌رود.

درویش تأکید کرد: اگر همه 22 میلیون خانواده ایرانی، از سبزه در هفت‌سین خود استفاده کنند (که نمی‌کنند!) آنگاه زمینی به وسعت 1800 هکتار باید به کشت گندمِ سبزه هفت‌سین اختصاص یابد؛ یعنی از 4 میلیون هکتار وسعت کشتزارهای گندم، کمتر از پنج‌صدم درصد آن برای سبز کردن سفره‌های هفت‌سین ایرانیان اختصاص دارد.

سهم قابل‌توجهی از سبزه‌های عید را می‌توان یا تبدیل به کمپوست کرد و یا برای غذای دام اختصاص داد

وی با طرح این پرسش که چرا نگرانی و واکنش ما نسبت به این پنج‌صدم درصد بیشتر از آن 30 درصد است، گفت: واقعاً چرا هیچ پویشی برای ممانعت از هدر رفت آن سه میلیون تن گندم در سال به چشم نمی‌خورد، اما این پنج یا شش هزار تن این‌قدر تو چشم است؟!

درویش اذعان داشت: سهم قابل‌توجهی از سبزه‌های عید را می‌توان یا تبدیل به کمپوست کرد و یا برای غذای دام اختصاص داد، درست مثل کاری که تشکل‌های مردم‌نهاد در برخی از استان‌های کشور ازجمله چهارمحال و بختیاری، فارس، قزوین، آذربایجان شرقی، زنجان و … هرساله انجام می‌دهند.

وی در خصوص آبی که برای سبز کردن سبزه‌ها مصرف می‌شود نیز یادآور شد: رقم نیم میلیون مترمکعبی برای آب دادن سبزه‌های عید ذکرشده است؛ درصورتی‌که فقط در تهران به‌اندازه آبِ پشت سد کرج، که معادل 400 برابر آن رقم است، به دلیل فرسودگی شبکه لوله‌کشی شهری و قلدری برخی مشترکین! بدون محاسبه و پرداخت آب‌بها هدر می‌رود و در کل کشور بیش از 32 میلیارد مترمکعب پساب از دسترس خارج می‌شود و نیز در اثر ضایعات بخش کشاورزی بیش از 27 میلیارد مترمکعب آب هدر می‌رود! چرا کسی نگران این رقم‌های بزرگ نیست؟

کل ماهی‌های قرمزی که به سر سفره هفت‌سین ایرانیان می‌آید، چیزی کمتر از 4 درصد از مجموع ماهی‌های زینتی است که در ایران تولید یا وارد کشور می‌شود

به گفته وی کل ماهی‌های قرمزی که به سر سفره هفت‌سین ایرانیان می‌آید، چیزی کمتر از 4 درصد از مجموع ماهی‌های زینتی است که در ایران تولید یا وارد کشور می‌شود.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه ماهی قرمز یک‌گونه در معرض خطر انقراض نیست و به‌راحتی می‌توان آن را مراقبت کرده و سال‌ها زنده نگه داشت و یا در استخرها و آبگیرهای بسته شهری رها کرد اظهار داشت:‌اما کسی عین خیالش نیست که فقط سدسازی منجر به نابودی 30 درصد از کل گونه‌های آب شیرین شده و سالانه میلیاردها قطعه ماهی یا در رودخانه‌های پایین‌دست سدها و یا در اثر آلودگی خلیج‌فارس و دریای خزر می‌میرند.

وی در ادامه گفت: اگر فرض کنیم که همه 40 میلیون قطعه ماهی قرمز سر سفره هفت‌سین ایرانیان می‌میرند، این رقم یک‌صد هزارم ماهی‌هایی نیست که در اثر بی‌درایتی انسانی سالانه از دست می‌دهیم،  ماهی‌هایی که اغلب آن‌ها بسیار ارزشمندتر از ماهی سرخ بوده و اندمیک(بومی) کشور هم هستند.

درویش با تأکید بر اینکه طرفداران محیط زیست، نباید خود را در برابر سنت‌های ملی قرار داده و بدین ترتیب، حرف حسابمان هم شنیده نشود ابراز داشت: آن‌ها باید تاریخ این کهن بوم و بر مقدس را دقیق‌تر بخوانند تا دریابند که حضور ماهی قرمز در سفره هفت‌سین ایرانیان، قدمتی طولانی داشته و نشان از آرزوی پدران و مادران ما برای سالی پربرکت و پرباران است.

وی در ادامه یادآور شد: محیط‌ زیستی‌ها باید نشان دهند که نه مخالف توسعه واقعی هستند و نه مخالف اجرای آیین‌های ملی ایرانیان هستند.

این فعال محیط زیست معتقد است: اگر می‌خواهیم محیط زیستی بودن واقعی را ترویج دهیم، باید در سال نو، هرگز تک‌سرنشین نرانیم و تا می‌توانیم رکاب زده یا پیاده حرکت کنیم؛ تصمیم بگیریم در هنگام خرید از کیسه پارچه‌ای استفاده کرده؛ لیوان شخصی داشته؛ مصرف پروتئین حیوانی را کاهش داده؛ شادباشیم، سالم و امیدوار تا مردمِ بیشتری را چون خود محیط زیستی کنیم.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *