اما و اگرهای احیای دوباره مجموعه فرشچیان اصفهان؛ آرزویی که محال شد

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان از سال 92 بخش خصوصی را بهره بردار خود دید. مجموعه ای که می توانست به قلب فعالیت های فرهنگی و هنری اصفهان تبدیل شود هرچند به لطف همراهی بخش خصوصی نونوار شد و جامه پر رنگ و نور و جذاب تری به تن کرد ولی در بهره برداری های فرهنگی و خدمات رسانی های هنری پر فراز و نشیب ظاهر شد.

این مجموعه در سال های اخیر البته روزهای به یادماندنی و درخشانی را به چشم دیده است اما مداومت در این خدمت رسانی که شرط اصلی فعالیت چنین مجموعه هایی است آنقدر نبوده که مسبب یک جریان فرهنگ ساز و هنر آفرین مداوم در شهر شود.

البته در همان زمان واگذاری تاکنون چند مدیر به عنوان عهده دار بخش خصوصی این مجموعه پر نام پا به میدان گذاشته اند که هر کدام در میانه راه یا به دلیل مسائل اقتصادی و یا دلایل دیگر درجا زده اند یا سیاست هایی که ناگزیر برای بخش خصوصی تعریف شده سبب گردیده که ادامه راه برای افراد ممکن نباشد.

تبدیل پلاتو فرشچیان اصفهان به باشگاه بدنسازی

اما این روزها خبرهایی از اهالی تئاتر اصفهان شنیدیم که کمی عجیب به نظر می رسید؛ آن هم تبدیل یکی از پلاتوهای این مجموعه به سالن بدنسازی بود. تعریف کاربری ورزشی در قلب یک مجموعه فرهنگی و هنری عجیب به نظر می رسد.

برای تایید این موضوع با مجموعه فرشچیان تماس گرفتیم تا از وجود چنین کاربری مطمئن شویم، پس از تماس مسئول ثبت نام این موضوع را تائید کرد. این اتفاق در حالی می افتد که اهالی تئاتر اصفهان با کمبود پلاتو رنج می برند و این مسئله را بارها اعلام کرده اند.

افسوس اهالی تئاتر اصفهان از تبدیل سالن پلاتوی فرشچیان به سالن بدن سازی

میثم کیان کارگردان تئاتر اصفهان در این مورد به تسنیم گفت: هنگامی که متوجه شدم یکی از پلاتوهای مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان تبدیل به سالن بدن سازی شده از این اتفاق بد یمن حسرت و افسوس خوردم.

وی افزود: پیش از این نیز برای تمرین با کمبود پلاتو مشکلات زیاد داشتیم، مجموعه فرشچیان قصه مرموز و پیچ در پیچی دارد، به گفته مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اصفهان قرار بود این سالن تخصصی سینما و تئاتر باشدو اگر این اتفاق می افتاد 10 پلاتو از آن ایجاد می شد و گروه های مختلف تئاتر برای تمرین به آنجا مراجعه می کردند.

کارگردان تئاتر اصفهان گفت: من در نمایش های قبلی به دلیل کمبود فضای تمرین 3 ماه در یک زیرزمین 3 در 3 در یک آموزشگاه تمرین می کردیم و حالا در این اوضاع بی پلاتویی یکی از پلاتوهای مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان را سالن بدنسازی می کنند.

وی بیان کرد: گروه های نمایش کم نیستند و حالا نیز نسل جدید فعالان تئاتر نیز اضافه شده و باز با کمبود بیشتر پلاتو مواجه هستیم در هر صورت اتفاق اتفاق غلطی برای مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان افتاده که هنوز نیز تصحیح نشده است.

شرایط مجتمع فرشچیان مناسب و در شان تئاتر اصفهان نیست

پیمان کریمی کارگردان تئاتر اصفهان نیز در این باره به تسنیم گفت: برای تمرین با کمبود پلاتو مشکلات زیادی داشتیم زیاد داشتیم، مجموعه فرشچیان قصه مرموز و پیچ در پیچی دارد، به گفته مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اصفهان قرار بود این سالن تخصصی سینما و تئاتر باشدو اگر این اتفاق می افتاد 10 پلاتو از آن ایجاد می شد و گروه های مختلف تئاتر برای تمرین به آنجا مراجعه می کردند.

وی افزود: فعلا این مجموعه خصوصی سازی شده و تنها نظارت بر روی آن انجام می شود و هنگامی که متوجه شدم یکی از پلاتوهای آن تبدیل به سالن بدنسازی شده از این اتفاق بد یمن حسرت و افسوس می خوردیم.

کارگردان تئاتر اصفهان گفت: من در نمایش های قبلی به دلیل کمبود فضای تمرین 3 ماه در یک زیرزمین 3 در 3 در یک آموزشگاه تمرین می کردیم و حالا در این اوضاع بی پلاتویی یکی از پلاتوهای مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان را سالن بدنسازی می کنند.

وی بیان کرد: گروه های نمایش کم نیستند و حالا نیز نسل جدید فعالان تئاتر نیز اضافه شده و باز با کمبود بیشتر پلاتو مواجه هستیم در هر صورت اتفاق اتفاق غلطی برای مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان افتاده که هنوز نیز تصحیح نشده است.

افزایش فعالان تئاتر اصفهان در مقابل کمبود فضای تمرین

مرتضی ریحانی کارگردان تئاتر اصفهان گفت: در حال حاضر مصیبتی که در تئاتر اصفهان داریم، دانشگاه ها و آموزشگاه های هنری که مرتب خروجی آن ها هنرجوهای حوزه تئاتر است که جویای اجرا و کار هستند، این خروجی ها با امکاناتی که داریم نمی خواند و در این مورد باید چاره جدی اندیشیده شود.

وی افزود: هنوز هم ما با کمبود سالن مواجه هستیم و بدتر از آن نبود مکان تمرین، در واقع این 2 از مشکل های بزرگ تئاتر اصفهان هستند.

کارگردان تئاتر اصفهان گفت: اکنون گروه های تئاتر محل مناسب تمرین ندارند و این در حالی است که مکان و پلاتویی که در مجموعه فرهنگی و هنری فرشچیان است به سالن بدنسازی تبدیل شده با این وضعیت آن پلاتوی دیگر هم باری کسب درآمدزایی به فروش برسد!

وی بیان کرد: من با کلیت خصوصی شدن مشکلی ندارم اما باید هدف مشخص شود اینکه قرار است خدمت کنند؟ یا چیز دیگری در کار است؟ الان در پلاتویی که قرار است کار فرهنگی و هنری صورت بگیرد ورزش می کنند هیچ چیزی جای خودش نیست.

کاربری پلاتوی فرشچیان اصفهان بازگرداننده می شود

تبدیل پلاتو فرشچیان به سالن بدنسازی را از معاون هنری و فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اصفهان جویا شدیم، وی خبر از بازگرداننده شدن کاربری پلاتو به این مجموعه خبرداد.

پرویز طاهری معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان به تسنیم گفت: مقرر شد که در زمان قرارداد جدید سالن پلاتوی فرشچیان حتما حوزه هنری و معاونت فرهنگی هنری ارشاد نیز حضور داشته باشند تا این سالن کاربری فرهنگی هنری داشته باشد.

وی افزود: این اتفاق در زمان معاونت بنده رخ نداده و با جلسه ای که با اهالی تئاتر اصفهان داشتیم، این موضوع مطرح شد و بنده آن را به عنوان یک مشکل به مدیرکل وقت ارشاد اطلاع دادم.

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان بیان کرد: حجت الاسلام ارزانی در زمان ریاست ارشاد اصفهان دستور دادن که این مکان از حالت ورزشگاهی خارج شود و در قرارداد سال آینده به کاربری قبلی خود بازگرداننده شود.

وی با بیان اینکه ما نیز با اهالی تئاتر هم رأی هستیم و مخالف این تغییرکاربری هستیم، تصریح کرد: مقرر شد که در زمان قرارداد جدید این سالن حتما حوزه هنری و معاونت فرهنگی هنری ارشاد نیز حضور داشته باشند تا این سالن کاربری فرهنگی هنری داشته باشد.

طاهری خاطرنشان کرد: البته همزمان نیز سالن سینما جایگزین سالن پلاتو شد اما این دلیل برای تغییرکاربردی آن نبوده و حتما این سالن به کاربری قبلی خود بازگرداننده می شود.

تبدیل پلاتو به باشگاه بدنسازی زمان ما نبود

علی گرامی این روزها مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان در اصفهان را مدیریت می کند، در واقع مجموعه به موسسه توسعه فرهنگ به مدیریت بهمنی واگذار شده؛ اما در اصفهان علی گرامی معاون اداری مالی آن موسسه است و مجموعه و اجرای امور در مجموعه فرشچیان اصفهان به عهده وی است.

وی در پاسخ به اینکه چرا پلاتو به باشگاه بدنسازی تبدیل شده به تسنیم گفت: این تغییر کاربری در دوره ما نبوده و مربوط به 2 سال گذشته است؛ بخش خصوصی فضا را اجاره و هزینه کرده نمی توان آنجا را پس گرفت؛ هنگامی که مجموعه به ما واگذار شد به این شکل بود.

گرامی تصریح کرد: الان دیگر نمی توانیم آنجا را به کاربری قبلش( پلاتو) برگردانیم، آنجا تغییرکرده و برگشت آن هزینه زیادی دارد؛ ولی سعی می کنیم فضای دیگری برای پلاتو انتخاب کنیم.

وی بیان کرد: برای احداث پلاتوی بعدی داریم ارزیابی های آن را انجام می دهیم، در این مورد با وزارت فرهنگ و ارشاد صحبت شده که تجهیزات آن را بدهند تا پلاتوی خوبی احداث کنیم.

گرامی خاطرنشان کرد: البته همان پلاتوی باقی مانده نیز اوضاع خوبی ندارد، اینها هزینه های عمرانی مربوط به وزارت ارشاد است که باید به ما پرداخت کند تا ما آنجا هزینه کنیم. حتی بهره بردای از آن نیز با اداره فرهنگ و ارشاد است؛ یعنی برنامه ریزی اینکه چه گروهی برای تمرین بیایند با ارشاد است و ما فضا را در اختیار آن ها قرار می دهیم. ما هیچ پولی از گروه ها نمی گیریم و این جزئی از قرار داد ما است.

در کش و قوس این تغییرکاربری از یک سو و از سوی دیگر پاسخ اینکه در زمان ما نبوده از سوی دیگر سوال های زیادی ایجاد می کند. اگر چه این نکته نیز نباید فراموش شود، هنگامی که یک مجموعه به بخش خصوصی واگذار می شود به طور حق مجموعه انتظار کسب درآمد و تامین هزینه ها را از مجموعه را دارد.

در هر صورت تعریف ورزش برای یک مجموعه فرهنگی هنری و کم کردن پلاتو برای ورزش و درآمدزایی اقدام سوال برانگیزی بود که باید برای رفع آن وارد میدان تدبیر و عمل شد.

اما پرسش اصلی اینکه، این فضا برای چه مدت توسط مدیریت قبلی اجاره داده شده که نمی توان آن را به کاربری خود برگرداند؟ این مدت چه نظارتی بر روی این مجموعه شده که 2 سال است این پلاتو تغییر کاربری داده است؟ و چرا با گذشت 2 سال هیچ کس این ماجرا را جدی پیگیری نکرد؟! سوال هایی که می توان امیدوار بود با پایان قرارداد و برگشت این سالن به هویت کابردی اش به بسیاری از آنها پاسخ داده شود.

گزارش از نگین فروغی

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *