• دسته‌بندی نشده
  • 0

استاد ارمنستانی: ایروان خواستار مشارکت در دالان بازرگانی ایران است

دالان جنوب به شمال، مسیری است که امکان تبادل کالا از خلیج فارس به اروپا را آسان‌تر و اقتصادی‌تر از گذشته می‌کند. جمهوری آذربایجان، پیشاپیش در ساختِ این دالان مشارکت فعال داشته است. در واقع، راه آهن قزوین-رشت-آستارا، مسیر تجاری با مشارکت باکو را امکان‌پذیر خواهد کرد. همین طرح، خط آهن ایران را به راه‌آهن روسیه نیز متصل خواهد کرد و طبعا مسکو از آن پشتیبانی می‌کند.
از سوی دیگر، ایران علاقمند است ارمنستان نیز به عنوان کشوری که به صورت بالقوه در مسیر دالان جنوب به شمال قرار دارد، در این طرح بزرگ بین‌المللی مشارکت داشته باشد. با این حال، به نظر می‌رسد پیشرفت کارها در ایروان به‌کندی انجام می‌شود.
آرمن ایسرایلیان درباره موانعی که پیوستن ایروان به این دالان را باکندی مواجه کرده است، گفت: ‘ارمنستان به‌تنهایی نمی‌تواند پروژه‌های بزرگی مانند دالان جنوب به شمال را اجرا کند و نیازمند سرمایه‌گذاری است. از سوی دیگر، گرجستان نیز باید برای این طرح همکاری کند.’
اشاره ایسرایلیان، به اتصال ایران و گرجستان از طریق راه‌آهن سراسری در ارمنستان است.
این استاد ارمنستانی درباره چشم‌انداز پروژه راه آهن گفت: ‘خوشبختانه ما در حال تکمیل راه‌آهن جنوب به شمال ارمنستان هستیم. از سوی دیگر، رئیس‌جمهوری ارمنستان در هر نشست اقتصادی، چه با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و چه با چین، از این کشورها دعوت کرده است که در تکمیل پروژه‌های ترانزیتی ارمنستان مشارکت داشته باشند.’
ایروان ساخت آزادراهی ترانزیتی به طول 550 کیلومتر را پیشاپیش با کمک بانک توسعه آسیا آغاز کرده است. این آزادراه، امکان تبادل کالا از طریق ایران، ارمنستان و گرجستان را فراهم خواهد کرد. گرجستان از طریق دریای سیاه، می‌تواند این مسیر ترانزیتی را به اروپا متصل کند.
آرمن ایسرایلیان شامگاه چهارشنبه و در حاشیه نشست «تحولات جدید و دورنمای ژئوپلتیک منطقه» با خبرنگار ایرنا سخن گفت. این نشست با ابتکار موسسه ترجمه و تحقیق هور و انجمن ایرانی روابط بین‌الملل در تهران برگزار شد و در آن، جمعی از اساتید دانشگاه پیرامون تحولات منطقه سخنرانی کردند.
9163**3404**خبرنگار: زمان رضاخانی**انتشار: محسن اسماعیلی

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *