ادبیات ایران بعد از انقلاب در آنکارا نقد و بررسی شد

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از ایرنا، این همایش تحت عنوان ‘نقد و بررسی ادبیات ایران بعد از انقلاب’ با همکاری انجمن نویسندگان ترکیه و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا برگزار شد.
جلال اینال رئیس انجمن نویسندگان ترکیه در این همایش گفت: ما به ایران هم بسیار نزدیک و در عین حال بسیار دور هستیم چرا که به عنوان دو همسایه نزدیکیم ولی به دلایلی از هم دور مانده ایم.
وی با اشاره به مشابهت ها و تفاوت های هر دو کشور ایران و ترکیه بیان کرد: به واسطه برگزاری این گونه برنامه ها سعی داریم تا قلبهای خود را نیز به هم نزدیکتر کنیم.
وی اظهار کرد: در خلال صدها سال ترکیه و ایران با یکدیگر در ارتباط بوده اند و تحت نامهای مختلف، مناسبات همسایگی خود را حفظ کرده و ادامه داده اند.
وی افزود: در مورد اوضاع ایران سخنان بسیاری شنیده ایم ولی خود من که ایران را از نزدیک دیده ام، متوجه شدم که شنیده ها با دیده ها فرق دارد و می توانم بگویم که مثلا زنان ایرانی در بسیاری از عرصه ها حضوری فعال دارند.
وی اضافه کرد: البته نمی توان گفت که ایران در همه زمینه ها وضعیت بسیار خوبی دارد و چنین ادعایی نمی توان کرد ولی با مشاهده از نزدیک می توان ایران را بهتر شناخت.
حسن صفرخانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نیز در این همایش گفت: انقلاب به معنی بروز تغییر و تحول در همه زمینه ها و عرصه هاست و انقلاب ایران نیز بیشتر در راستای تحول فرهنگی روی داد و با توجه به این که ادبیات نیز بخشی از فرهنگ محسوب می شود، انقلاب ایران، ادبیات را نیز متاثر کرد.
وی افزود: به رغم وجود ارتباطات دیرینه، گسترده و عمیق و همچنین تشابهات بسیار میان دو ملت ترکیه و ایران، هنوز نیز میزان شناخت و ارتباط متقابل ما از یکدیگر کم و غیردقیق است که این موضوع در حوزه ادبیات نیز خود را نشان می دهد.
وی بیان کرد: به نظر من ادیبان و فرهیختگان ایرانی از آخرین تحولات ادبی ترکیه باخبر نیستند و این مشکل در طرف مقابل نیز وجود دارد ما باید این مساله را رفع کنیم.
وی برگزاری متقابل چنین نشست هایی را گامی در راستای رفع همین نواقص دانست.
در این همایش نویسندگان و کارشناسان حوزه ادبیات و فرهنگ، طی ارائه مقالاتی به ارزیابی و بررسی ابعاد مختلف ادبیات ایران بعد از انقلاب پرداختند.
خاورم/1905

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *