اجرای نمایش «نَفَسُ‌المَهموم» ویژه زائران اربعین و اهالی نجف اشرف

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نمایش میدانی «نَفَسُ‌المَهموم» قرار است از 13 صفر در نجف اشرف به همت مؤسسه هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی «مهنا» با همکاری گروه هنرهای نمایشی بنیاد فرهنگی روایت فتح اجرا داشته باشد.

به این دلیل با علیرضا کوه‌فر، مدیر «مهنا» و تهیه‌کننده این نمایش پیرامون اجرای این اثر نمایشی گفت‌و‌گویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ـ در مورد اجرای نمایش«نَفَسُ‌المَهموم» و چگونگی روند تولید آن توضیح بفرمایید؟

مؤسسه هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی«مهنا» چهار سالی است که توفیق اجرای نمایش ویژه زائران اربعین حسینی را در نجف اشرف پیدا کرده است که البته این اجرا علاوه بر آنکه برای زائران اربعین به روی صحنه می‌رود، مخاطبانی از اهالی و سکنه شهر نجف را نیز هر ساله به سمت خود جذب می‌کند.

طی سه‌سال گذشته «مهنا» با اجرای نمایش«نجم‌الثاقب» در موسم اربعین حضور داشت اما امسال با همکاری گروه هنرهای نمایشی بنیاد فرهنگی روایت فتح اقدام به تولید نمایش جدیدی تحت عنوان«نَفَسُ‌المَهموم» کردیم که به قصه متفاوتی می‌پردازد.

ـ موضوع داستان این نمایش چیست؟

به هر حال در این ایام موضوع فراگیر محافل مذهبی و عزای حسینی، روضه شهادت اباعبدالله‌الحسین(ع) و یارانشان در واقعه عاشوراست و البته از این منظر که مصادف با اربعین حسینی، کاروان اسرا به کربلا مراجعت کرده و هر کدام بر سر مزار شهدای کربلا به مویه و عزاداری مشغول می‌شوند.

در این نمایش حضور هر یکی از کاروانیان بر سر مزار شهیدی از شهدای دشت کربلا موجب می‌شود تا مخاطب در جریان فلاش‌بکی به گذشته انتقال یابد و در جریان واقعه شهادت قرار گیرد.

ـ اجرای این نمایش از چه زمانی آغاز خواهد شد و در مجموع چند اجرا را برای آن پیش‌بینی کرده‌اید؟

اجرای این نمایش از پنجشنبه 11 آبان، مصادف با 13 صفر آغاز خواهد شد و هر روز ما در 6 سانس ویژه زائران اربعین اجرا خواهیم داشت که در ساعات مختلف از صبح تا غروب می‌توانند مخاطب این نمایش باشند؛ از آنجا که زائران در حرکت و آمد و شد هستند و معمولاً در انجام کارهای عبادی و زیارتی خود تعجیل دارند لذا سعی کردیم زمان نمایش را از شکل عرفی آن بسیار کمتر از حد معمول در نظر بگیریم و در نتیجه مخاطب این نمایش مدت زمانی حدود 35 دقیقه از وقت خود را باید صرف تماشای این نمایش کند.

اجرای نمایش«نَفَسُ‌المَهموم» ویژه زائران اربعین و اهالی نجف اشرف

ـ براساس اطلاع‌رسانی‌های قبلی «نَفَسُ‌المَهموم» نمایشی میدانی معرفی شده است اما گویا قرار است این اثر نمایشی در سالنی مسقف اجرا شود، در این مورد توضیح دهید؟

بله، با وجود آنکه این نمایش در مکانی مسقف یعنی موکب «نجم الثاقب» که دارای سالن مجهزی است اجرا می شود اما تمام تمهیدات نمایشی و کارگردانی اثر منطبق با اجرای یک نمایش میدانی و اصطلاحاً big prodaction است؛ مخاطب در مواجهه با این اثر نمایشی با صحنه‌هایی مواجه خواهد شد که انتظار آنها را حداقل در یک سالن نمایشی نداشته است که البته با استفاده از جلوه‌های ویژه بصری و میدانی تمام تلاش دوستان تولیدکننده بر این بوده است که صحنه‌های خلق شده بسیار به واقعیت نزدیک باشد.

ما در این نمایش با استفاده از جلوه‌های ویژه بصری و استفاده از تصاویری که با استفاده از پروجکشن بر پرده پس زمینه صحنه نقش خواهد بست علاوه بر عمق بخشی به صحنه رویداد نمایشی سعی در خلق صحنه هایی داریم که تأثیر عمیق و نافذی بر روی مخاطب بگذارد که امیدواریم تلاش دوستان به انضمام کوشش‌هایی که در زمینه مسائل فنی و ادوات و تجهیزات مورد نیاز به عمل آمده، بتواند رضایت خاطر مخاطبان و زائران محترم را فراهم آورد.

ـ کارگردان این نمایش کیست و چند روز اجرا خواهید داشت؟

سعید اسماعیلی که پیشتر در کارگردانی نمایش میدانی «شیدایی» با «مهنا» همکاری کرده بود، کارگردان نمایش«نَفَسُ‌المَهموم» است؛ ما از 13 صفر تا 18 صفر یعنی دو روز مانده به روز اربعین اجرا خواهیم داشت که با احتساب روزی 6 اجرا، بالغ بر 30 نوبت اجرا برای این نمایش در نظر گرفته شده است.

ـ وجه تسمیه این نمایش به چه دلیل است و برای چه نام آن«نَفَسُ‌المَهموم» انتخاب شد؟

روایتی است از امام جعفرصادق(ع) که نقل به این مضمون می‌فرمایند: هر کسی در عزای سیدالشهداء(ع) مغموم و اندوهگین باشد، دم و بازدم او نیز عبادت است؛ به هر حال هدف از اجرای این نمایش و سایر اقدامات فرهنگی و هنری در این ایام برپایی روضه سیدالشهداء(ع)، ذکر مصیبت و توسل به این امام همام است و اعتقاد داریم هم گردانندگان این نمایش و هم مخاطبانی که طی این روزها  به تماشای این نمایش می‌نشینند مصداق «نَفَسُ‌المَهموم» است.

ـ و در پایان اگر توضیحی در مورد این نمایش مورد نظر دارید بفرمایید؟

میل دارم در مورد خدمات جانبی اجرای این نمایش توضیحی بدهم و آن اینکه با توجه به مجهز بودن سالن اجرای این نمایش و مفروش بودن آن، تمهیداتی اندیشیده شده است که دیگر فضاهای موجود در اطراف این سالن به منظور اقامت و پذیرایی از زائران اربعین حسینی اختصاص یابد و این موکب آمادگی آن را دارد که مفتخر به پذیرایی از زائران بارگاه حسینی باشد.

امیر سجاد دبیریان

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *