اجرای طرح گردشگری شهر زیرزمینی سامن آغاز شود

به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از ایرنا، محمدناصر نیکبخت شامگاه سه شنبه در بازدید از شهر زیرزمینی سامن ملایر اظهار کرد: طرح گردشگری شهر زیرزمینی سامن باید تا هفته آینده ارایه و از نزدیک شاهد آغاز عملیات اجرایی این طرح باشیم.
وی افزود: شهر زیرزمینی سامن یک اثر تاریخی ارزشمند در استان همدان است که باید هر چه سریعتر با توجه به رویداد همدان 2018 مسیر ورودی این شهر برای بازدید گردشگران آماده شود.
نیکبخت با تاکید بر اینکه اعتباراتی از تهران برای ساماندهی و تکمیل ورودی فاز نخست شهر زیرزمینی سامن جذب شده است، بیان کرد: ادامه اقدامات و کاوش ها در شهر زیرزمینی سامن نیاز به تملک منازل مسکونی و ساختمان های همجوار این اثر تاریخی دارد تا بتوان این شهر را وسعت داد.
وی تاکید کرد: تا جایی که مربوط به ما می شود، همکاری می کنیم تا فاز نخست آماده ورود گردشگران شود، اما راهکار مهم برای ادامه راه، همکاری و همراهی مردم است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان نیز در این بازدید گفت: پنج هزار متر مربع وسعت شهر زیرزمینی سامن است که تاکنون طی 6 فصل کاوش های انجام شده، 70 اتاق و فضا شناسایی شده است.
علی مالمیر درخواست کرد: برای ادامه کاوش باید فضایی مناسب در اختیار ما قرار گیرد تا به عنوان معوض به ساکنان این منطقه بدهیم و با آزادسازی محدوده شهر زیرزمینی سامن، بتوانیم ورودی این شهر را برای بازدید گردشگران مهیا کنیم.
وی همچنین خواستار همکاری مخابرات برای آزادسازی بخشی از زمین ساختمان مخابرات شهر سامن شد و ادامه داد: هم اکنون طرح فاز نخست گردشگری شهر زیرزمینی سامن آماده و اعتبار مورد نیاز هم اختصاص یافته است و از پایان خردادماه عملیات اجرایی آماده سازی ورودی شهر زیرزمینی سامن آغاز می شود.
به گزارش چاپارک , جامع ترین خبرخوان فارسی به نقل از ایرنا، شهر زیرزمینی سامن در 15 کیلومتری ملایر در استان همدان قرار دارد و زمانی که مخابرات قصد کشیدن فیبر نوری از زیر زمین را داشت، کشف شد.
بر همین اساس، طی مجوزی از سوی پژوهشکده باستان‏شناسی، هیاتی متشکل از انواع کارشناسان شامل باستان‏شناس، انسان‏ شناس و کارشناسان مرمت، کاوش ‏های خود را در این شهر آغاز کردند.
کاوش ‏های باستان‏ شناسی در محوطه‏ ای زیرزمینی در شهر سامن، منجر به کشف شهری پنهان شد که در یک بستر سنگی و به صورت دست کند ساخته شده است.
شهر زیرزمینی سامن در سال 87 به شماره 24622 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
7528/2090

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *