آزادیخواه: بودجه فرهنگی کشور در سال 97 وضعیت خوبی ندارد

حجت‌الاسلام احد آزادیخواه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ملایر با اشاره به پیگیری‌های خود از اسفند سال گذشته با رئیس کل بانک مرکزی در مورد حل مشکلات کارخانه کیان کرد ملایر و همچنین دیدار اخیر نمایندگان ملایر و استاندار همدان با آقای سیف اظهارداشت: رئیس کل بانک مرکزی وضعیت 200 کارگر کارخانه کیان کرد شهرستان ملایر را که مدت 6 ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند درک نمی‌کند و عزمی برای حل شدن مشکلات این کارخانه ندارد.

وی با بیان اینکه مدیر عامل و سرمایه‌گذار این شرکت در حکم تجدید نظر تبرئه شده و عملا بانک سرمایه محکوم شده و مدیر عامل کیان کرد باید از بلکدیس بیرون بیاید که بتواند از تسهیلات بانکی استفاده ‌کرده و حقوق کارکنان شرکت را بپردازد، گفت: اما بانک ‌مرکزی در این خصوص یک قدم ‌هم بر نداشته است.

شایسته سالاری و عزل و نصب‌ها باید اصل اولیه باشد

آزادیخواه با تاکید بر اینکه شایسته سالاری و عزل و نصب‌ها باید اصل اولیه باشد، گفت: آن مدیری که عزم بیشتری برای حل مشکلات مردم داشته و از حاشیه‌ها به دور بوده و ایجاد تردید در دلش باعث ناامیدی و زمین ماندن کارها نمی‌شود ضروری‌است که باید حمایت و‌ تقویت شود.

وی تصریح کرد: اگر مدیری این ویژگی‌ها را ندارد بدون هیچگونه ملاحظات سیاسی باید جابه جایی او در دستور کار قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص پیگیری پرداخت مابقی معوقات سپرده‌گذاران در دیدار اخیر با رئیس بانک مرکزی گفت: آقای سیف تاریخ خاصی برای پرداخت کامل معوقات سپرده‌گذاران نگفت ولی حرف ایشان این است که سپره‌های زیر 100 میلیون پرداخت شده که متاسفانه مواردی زیر 100 میلیون هم هست که هنوز پرداخت نشده است.

بعید است که تاپایان سال همه معوقات سپرده‌گذاران به آنها پرداخت شود

آزادیخواه افزود: به نظر من بعید است که تاپایان سال همه معوقات سپرده‌گذاران به آنها پرداخت شود ولی حتما به مرور زمان معوقات کم کم پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه چرا هنوز برخی مردم سود سهام‌ عدالت را دریافت نکرده‌اند، گفت: اینقدر که در خصوص سهام عدالت صحبت شده عمل نشده و بانک‌ها نیز تعلل‌هایی دارند که می‌‌طلبد دولت برای چنین مواردی شفافیت برنامه خود را مشخصا بیان کند.

وی با تاکید بر اینکه ما شبکه‌ای به نام وزارت کشور داریم که به صورت مویرگی در همه لایه‌های متعدد اجتماعی جامعه از شخص وزیر، معاونان وزیر، استانداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران ورود دارد و می‌شود خیلی راحت فرآیند ثبت نام را از طریق این سامانه و شبکه وزارت کشور اعمال کنند اظهار داشت: اما در واقع این‌ کار نشده و بسیاری از مردم سرگردان هستند و ‌نمی‌دانند چگونه این کار را انجام دهند و احساس می‌شود دولت باید برنامه‌ریزی مدونی در این راستا داشته باشد.

ادامه طرح نظام سلامت با مشکل مواجه می‌شود

نماینده مردم ملایر در مجلس دهم در خصوص تغییرات اعتبارات طرح نظام سلامت گفت: فکر می‌کنم با این روند محدود شدن اعتبارات دیون و ‌مطالبات سال‌های قبل این طرح نیز به اعتبارات سال جدید اضافه شود که کار سخت می‌شود چرا که مطالبات صندوق‌های بیمه‌ای به دانشگاه علوم پزشکی خیلی زیاد شده و از طرفی چون دولت اعتبارات را محدوتر کرده و انتظارات مردم تیز از این طرح بیشتر شده قطعا امسال نظام جامع سلامت با مشکلات جدی بودجه‌ای روبه‌رو خواهد شد که باید دولت فکر و تدبیری در این زمینه داشته باشد.

وضعیت فرهنگ در بودجه 97 خوب نیست

وی در خصوص آخرین وضعیت بودجه فرهنگی در سال 97 اظهار داشت: بودجه فرهنگی کشور وضعیت خوبی ندارد چرا که با حذف جدول 17 و حذف بودجه این جدول در حق 58 موسسه فرهنگی جفا شده و عملا خدمات و‌ مأموریت‌های فرهنگی این مؤسسات بی‌صاحب می‌ماند و این ضربه بزرگی به حوزه فرهنگی کشور خواهد بود و قطعا مشکلات و معظلات فرهنگی زیادی که در حال حاضر داریم در سال 97 حل نخواهد شد.

سال آینده برای پرداخ پاداش پایان خدمت فرهنگیان قطعا مشکل وجود خواهند داشت

آزادیخواه در مورد تغییرات بودجه آموزشی در بودجه 97 نیز بیان کرد: با توجه به کاهش اعتبارات در بخش‌های فرهنگی و آموزشی سال آینده  بازنشستگان فرهنگی برای بحث پاداش پایان خدمت قطعا مشکل خواهند داشت.

وی کاهش سرانه دانش‌آموزان و بحث نوسازی مدارس با توجه به تحصیل بیش از 2 میلیون از دانش‌آموزان در مدارس تخریبی و مدارسی که نیاز به مقاوم سازی دارند و از همه‌ مهم‌تر استانی شدن اعتبارات آموزش و پرورش را از دیگر موارد و ‌مسائل کاهش اعتبارات آموزشی دانست و افزود: قطعا این امر مشکلات فراوانی را به بار می‌آورد.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *